Umělé ledviny v Česku slaví šedesátku. A budoucnost patří prasatům

Před 60 lety zachraňovali lékaři v Československu poprvé život dialýzou. Do té doby znamenalo selhání ledvin smrt.
Autor: ČTK, kle - 
10. prosince 2015
06:15

Té dívce bylo osmnáct let. První česká pacientka podstoupila úspěšnou léčbu umělou ledvinou 10. prosince 1955 v nynější pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Do té doby znamenalo selhání ledvin smrt. Praha se stala po Vídni, Hamburku, Curychu a Lundu pátým městem v Evropě, kde byla dialyzační léčba zavedena, řekl přednosta kliniky nefrologie 1. lékařské fakulty UK a VFN profesor Vladimír Tesař.

Celosvětově se dialýzou léčily loni téměř dva miliony lidí, v České republice 7 756 pacientů. Optimální postup při selhání ledvin je transplantace, k té ale nejde přistoupit vždy. Pokud se navíc najde vhodný dárce, musí se u pacienta celoživotně tlumit imunita, aby tělo nový orgán neodmítlo.

Léčba umělou ledvinou umožní pacientům s akutními potížemi návrat do běžného života, chronickým pacientům život prodlouží. Problém je podle profesora v nedostatečné prevenci, u 40 procent dialyzovaných se zjistí onemocnění ledvin až ve fázi selhání.

„To, že léčíme selhání ledvin, znamená selhání prevence,“ řekl Tesař. Odborná společnost nefrologů navrhuje, aby všichni lidé po padesátce byli jednou za pět let vyšetřeni, protože onemocnění je častější ve vyšším věku. Vyšetřovala by se moč a krev.

Vyšetřením za zhruba 60 korun by se včas zjistily odchylky ve funkci ledvin a dalo by se předejít poškození, jehož léčba pak stojí miliony korun, shrnul profesor.

Rezervní ledvina z prasečího embrya

Vizí budoucnosti je vypěstovat pro pacienta vlastní rezervní ledvinu. Nemusely by se dávat léky na potlačení imunity a byla by snadno dostupná. „Kompletní regenerace ledviny by mohla být možná i s využitím kmenových buněk pacienta v břišní dutině prasečího embrya s následnou transplantací vytvořené ledviny,“ popsal Tesař.

Výzkumným týmům se už podařilo vytvořit tzv. organoidy, což jsou útvary připomínající daný orgán, které mají některé části, jež v orgánu jsou, například klubíčka filtrující krev či kanálky pro průtok moči. „Zatím se ale nedaří vytvořit celý kompletní orgán,“ dodal profesor.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud