Církev dostane památku UNESCO. Stát jí v pátek vydá zámek v Kroměříži

Autor: ČTK - 
1. prosince 2015
15:25

Stát vydá církvi v rámci majetkového vyrovnání zámek v Kroměříži i tamní Podzámeckou zahradu, první budovy získá církev už v pátek. Květná zahrada zůstane státu, některé její části jsou novostavbami, jež podle zákona vydat nelze.

Obě strany se podle mluvčí Národního památkového ústavu Simony Juračkové shodly na vůli pokračovat ve spolupráci. Zástupci obou institucí podepsali dohodu o vydání Knížecího domu a Mincovny, které církev převezme v pátek.

Kroměřížský zámek je spolu s okolními zahradami zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Stát při rozhodování o vydání památky dlouho prověřoval, zda přilehlá Podzámecká a nedaleká Květná zahrada vždy patřily historicky k zámku.

V případě Podzámecké zahrady a zámku se podle mluvčí připravuje smlouva o užívání areálu, kde má dnes NPÚ několik pracovišť.

Obrazárna je unikátní v Evropě

Arcibiskupství žádalo o vydání zámku podle svých slov proto, že tvoří jeden celek s inventářem, který mu nikdy nepřestal patřit. Obrazárna kroměřížského zámku je po Národní galerii v Praze druhá nejvýznamnější v Česku.

Celý soubor více než 500 obrazů představuje unikátní sbírku i v evropském měřítku. Obsahuje plátna a desky věhlasných autorů, jako jsou Tizian, van Dyck, Brueghel, Cranach či Veronese. Nejcennějším exponátem je Tizianův obraz Apollo a Marsyas.

NPÚ evidoval téměř 50 výzev k vydání majetku v rámci církevních restitucí. Přibližně polovina žádostí byla odmítnuta nebo vrácena. K nejvýznamnějším vydaným položkám patří také ještě areál kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. NPÚ ale odmítl vydat Německému řádu hrad Bouzov. Řád se chce proti rozhodnutí bránit soudní cestou. Na soud se už také obrátily další řády, většinou kvůli nevydaným lesům a pozemkům.

mandat ( 28. ledna 2016 18:25 )

A co cirkev ? Tan nekradla a nekrade ? Co inkvizice ? Zabijeli a upalovali nevinne lidi a zabirali jim majtek.Cirkev nema na nic pravo,je to banda pedofilu a zlodeju.

tgbg ( 2. prosince 2015 08:35 )

 Je až neuvěřitelné co všechno komunističtí zločinci a hrdlořezové dokázali ukrást. Komunistickým gaunerům a lumpům se nikdo na světě nevyrovná. I fašisti by mohli blednout závistí. Jenom mně tak napadá. Kolik zaplatili komunističtí grázlové za více než 40 let používání nakradeného majetku pronájem? Proč to těm komunistickým krysám nenaúčtují také???

handgood ( 1. prosince 2015 19:17 )

Kalina, o kom to mluvíš? Ty tvé nenávistné věty zřejmě patří komunistům a stb. Nevím o tom, že by církev ničila nějaké památky. Komunisté si z kostelů a klášterů po roce 1948 nadělali sklady, kasárna, kravíny a vepříny. Některé památky zničili tak, že je nebylo možné opravit. Církev v dnešní době pomáhá potřebným a chudým po celém světě. Knězi a řádové sestry nežijí v přepychu. Také se divím, že ten majetek vůbec chtějí. Vždyť je to jenom přítěž pro jejich práci, pokud se nedá proměnit v pomoc potřebným. Církev, stejně jako celý svět je složena z lidí různého druhu, a nikdo na světě nevidí tomu druhému do svědomí, pokud se nějak neprojeví. Nelíbí se mi vaše nenávistné osočování. Co jste pro své bližní udělal vy? Pomohl jste někdy někomu v nouzi?

kalina107 ( 1. prosince 2015 16:19 )

 Tak už lidi víte proč byla ta "SAMETOVÁ REVOLUCE" ? Ta nebyla kvůli občanům . Ta byla proto , aby se ty největší krysy a ten nejhorší vyvrhel co se jenom mezi lidmi vyskytuje mohly pořádně napakovat . A nejsrandovnější jsou ti , co se těch zlodějin a podvodů ještě zastávají . Jak dlouho si lidi nechají to lhaní a ty podvody líbit . Ta zločinecká banda okrádá nejen stávající občany , a to opravdu všechny , ale i ty kteří se ještě nenarodili .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud