Místo zdravé výživy jedy: Čiroková mouka v sobě má drogu pravdy

Autor: sou - 
27. listopadu 2015
20:12

Čtyři šarže čirokové mouky obsahovaly zdraví nebezpečné látky. Byl v nich i atropin. Státní zemědělská a potravinářská inspekce nyní zjišťuje, do kterých prodejen byly distribuovány. Zároveň doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají předmětné šarže doma, aby mouku nepoužívali.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před čtyřmi závadnými šaržemi čirokové mouky. Obsahovaly zdraví nebezpečné alkaloidy atropin a skopolamin, které v potravinách nesmějí být. Jedná se o výroky:

  • Green Apotheke 400 g, DMT 04. 2016, šarže L0001., distribuce: MEDIATE s.r.o., Dolní Libchavy 325, 561 16 Libchavy
  • Adveni 250 g, DMT 28. 02. 2016, distribuce: ADVENI MEDICAL, spol. s.r.o., Brno, Renneská třída 407/29
  • Natura 400 g, DMT 02. 12. 2015 a DMT 09. 07. 2016, výrobce: NATURA Hustopeče s.r.o., Na Úvoze 4, 693 01 Hustopeče, ČR

Uvedené šarže měly být dodány ve větším množství i do prodejen zaměřených na zdravou výživu. Kdo přesně mouky odebíral, teď šetří inspekce. „Státní zemědělská a potravinářská inspekce doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají předmětné šarže potraviny doma, aby je nekonzumovali,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Co může atropin způsobit?

Atropin se používá jako droga. Staré kultury ho používaly jako drogu pravdy nebo afrodiziakum. Rozšiřuje zornice a zrychluje srdeční činnost. V menších dávkách zvyšuje atropin touhu po pohybu, člověk po jeho požití víc mluví, bezdůvodně se směje nebo pláče.

Navíc u citlivějších jedinců může dojít k předávkování i jen z 1mg atropinu. To většinou končí komatem a respirační paralýzou. V mouce Green Apotheke 400 g prokázaly testy přítomnost atropinu v množství 1,5 miligramu na kilogram.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud