Léky na předpis poštou jako v cizině? Ani omylem, rozčilují se čeští lékárníci

Lékárníci nepodporují myšlenku, aby se léky na předpis prodávaly jinak než při návštěvě lékárny.  (Autor: Shutterstock)
Autor: ČTK, mts - 
7. listopadu 2015
15:24

Lékárníci v sobotu na sjezdu odmítli usnesením takzvaný distanční prodej léků na předpis, tedy například prodej přes internet. Podle nich je důležitý kontakt s pacientem kvůli vyloučení rizik, například při skladování, ale také při řešení kombinací s jinými léky, doplňky stravy či stravou. Řekl to nově zvolený viceprezident a mluvčí komory Aleš Krebs.

„Jsem přesvědčen, že dokážeme vyřešit situaci i u imobilních pacientů v domácí péči, dá se to řešit individuálně,“ dodal Krebs. Podle něj by také bylo obtížné řešit, jakým způsobem by pacient předpis na lék v případě internetového prodeje předkládal.

Dalším zásadním tématem sjezdu byl systém odměňování lékárníků, který se v současnosti odvíjí od ceny vydaných léků. „Odměna by neměla být závislá na tom, jak drahé léky lékárník vydává,“ uvedl Krebs.

Lékárníci v usnesení vyzvali ministra zdravotnictví, aby co nejdříve řešil situaci nezávislých veřejných lékáren a podílel se na změně systému odměn. Ty by se podle viceprezidenta mohly odvíjet například od kombinace fixní částky a výkonu lékárníka. „Možností je víc,“ dodal Krebs.

Navíc podle něj nebyly lékárnám na rozdíl od jiných segmentů kompenzovány regulační poplatky a příjmy za prodej léků také na rozdíl od jiných oblastí klesají.

Dvoudenní sjezd začal v pátek a pokračoval do sobotního odpoledne. Dosavadní prezident komory Lubomír Chudoba obhájil svou funkci pro další období a zvoleno bylo i dvacetičlenné představenstvo.

Česká lékárnická komora vznikla v roce 1991. Členy mohou být všichni absolventi oboru farmacie na příslušné fakultě v tuzemsku nebo v zahraničí. Pro farmaceuty pracující v lékárnách v České republice je členství povinné. V současnosti má komora kolem 8000 členů.

dzelo ( 7. listopadu 2015 19:09 )

Mají strach že lidi přijdou na to že jich takové množství v lekárnách je zcela zbytečné. Ten kontak s pacientem o kterém pořád mluví tkví v tom co si každý může přečíst na krabičce s léčivem.

asijo ( 7. listopadu 2015 16:20 )

Mají strach,že příjdou o dobře placená místečka,o nic jiného jim nejde.

tomik007 ( 7. listopadu 2015 15:45 )

 Uz se boji ze si zacnou ovcane kupovat levnejsi leky ze zapadu...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud