Středa 23. června 2021
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Oblačno, bouřka 26°C

Léky na předpis poštou jako v cizině? Ani omylem, rozčilují se čeští lékárníci

Lékárníci nepodporují myšlenku, aby se léky na předpis prodávaly jinak než při návštěvě lékárny.
Lékárníci nepodporují myšlenku, aby se léky na předpis prodávaly jinak než při návštěvě lékárny.  (Autor: Shutterstock)
Autor: ČTK, mts - 
7. listopadu 2015
15:24

Lékárníci v sobotu na sjezdu odmítli usnesením takzvaný distanční prodej léků na předpis, tedy například prodej přes internet. Podle nich je důležitý kontakt s pacientem kvůli vyloučení rizik, například při skladování, ale také při řešení kombinací s jinými léky, doplňky stravy či stravou. Řekl to nově zvolený viceprezident a mluvčí komory Aleš Krebs.

„Jsem přesvědčen, že dokážeme vyřešit situaci i u imobilních pacientů v domácí péči, dá se to řešit individuálně,“ dodal Krebs. Podle něj by také bylo obtížné řešit, jakým způsobem by pacient předpis na lék v případě internetového prodeje předkládal.

Dalším zásadním tématem sjezdu byl systém odměňování lékárníků, který se v současnosti odvíjí od ceny vydaných léků. „Odměna by neměla být závislá na tom, jak drahé léky lékárník vydává,“ uvedl Krebs.

Lékárníci v usnesení vyzvali ministra zdravotnictví, aby co nejdříve řešil situaci nezávislých veřejných lékáren a podílel se na změně systému odměn. Ty by se podle viceprezidenta mohly odvíjet například od kombinace fixní částky a výkonu lékárníka. „Možností je víc,“ dodal Krebs.

Navíc podle něj nebyly lékárnám na rozdíl od jiných segmentů kompenzovány regulační poplatky a příjmy za prodej léků také na rozdíl od jiných oblastí klesají.

Dvoudenní sjezd začal v pátek a pokračoval do sobotního odpoledne. Dosavadní prezident komory Lubomír Chudoba obhájil svou funkci pro další období a zvoleno bylo i dvacetičlenné představenstvo.

Česká lékárnická komora vznikla v roce 1991. Členy mohou být všichni absolventi oboru farmacie na příslušné fakultě v tuzemsku nebo v zahraničí. Pro farmaceuty pracující v lékárnách v České republice je členství povinné. V současnosti má komora kolem 8000 členů.

dzelo ( 7. listopadu 2015 19:09 )

Mají strach že lidi přijdou na to že jich takové množství v lekárnách je zcela zbytečné. Ten kontak s pacientem o kterém pořád mluví tkví v tom co si každý může přečíst na krabičce s léčivem.

asijo ( 7. listopadu 2015 16:20 )

Mají strach,že příjdou o dobře placená místečka,o nic jiného jim nejde.

tomik007 ( 7. listopadu 2015 15:45 )

 Uz se boji ze si zacnou ovcane kupovat levnejsi leky ze zapadu...

Zobrazit celou diskusi
Další videa