Studenti se utkali ve stavbě mostů ze špejlí. Realizace byla pro některé oříšek

Autor: ČTK, sou - 
3. 11. 2015
22:41

Jen se špejlemi, provázkem a lepidlem si dnes muselo vystačit dvacet tříčlenných středoškolských týmů, které v Ostravě změřily své síly v soutěži Bridge Builder Contest. Při stavbě funkčních maket bylo potřeba postavit most, který překlene vzdálenost 75 centimetrů a zvládne unést co největší zátěž.

„Soutěž je cílena na studenty středních škol, abychom trochu propagovali i vysokou školu a její stavební fakultu. Myslím, že to je pro soutěžící nejen skvělý zážitek, ale i dobrá zkušenost,“ míní jeden z organizátorů soutěže Filip Huvar z Vysoké školy báňské –Technické univerzity Ostrava.

Pro výrobu makety měli studenti k dispozici 300 špejlí, čtyři metry provázku a lepidlo. Porota pak hodnotila poměr nosnosti mostu k jeho váze, ale i technické zpracování či design.

Zatímco někteří soutěžící už do soutěže vstupovali s předem promyšlenými nápady a návrhy, jiní improvizovali a konstrukci mostu vymýšleli až přímo při soutěži. „Některé týmy se připravily lépe, jiné sem přišly a staví vyloženě z hlavy a to, co je napadne. Je i hodně rozdíl v tom, odkud studenti jsou. Třeba studenti ze stavebních škol mají k tomu trošku jiný přístup než strojaři. Studenti ze stavebních škol propočítávají různé varianty a konstruktéři na to jdou spíše od podlahy,“ řekl Huvar.

Nejtěžší byla konečná realizace

Soutěžící studenti se shodli, že mezi nápadem a samotnou realizací je velký rozdíl a mnohdy musí překonat nečekané nástrahy. „Přišli jsme s vymyšleným nápadem, který máme nakreslený, ale nějak nám to nevyšlo v tom, že nemáme dostatek provázku, takže musíme improvizovat. Nejtěžší je asi připravit ten celkový návrh a hlavně to, aby to udělalo práci, kterou to udělat má, aby ten most nesl nějakou tíhu,“ uvedl jeden ze soutěžících Filip Šťastný.

Podobnou zkušenost měl i další tříčlenný tým, který tvořil maketu obloukového mostu. „Nejtěžší na soutěži je samotná realizace, protože když si to představíme, je to všechno lehké, ale ve chvíli, kdy to člověk začne skládat, je to těžší. Nám například při tvorbě oblouku začaly praskat špejle," uvedl Václav Jakubík.Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa