Do Česka přiletěla žena, kvůli které Zeman mluvil sprostě. Členka Pussy Riot

Autor: ČTK - 
28. října 2015
13:07

Proslula jako členka ruské punk rockové formace Pussy Riot. A teď cítí určité paralely s akcemi české protestní umělecké skupiny Ztohoven. Marija Aljochinová přiletěla do Prahy, odkud zamířila do Jihlavy na Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Na něm chce mimo jiné prezentovat dokumenty o ruském vězeňství a rozvinout diskusi o lidských právech. Kvůli Pussy Riot Zeman přitom loni v rozhlase mluvil o „k*ndách“.

„O kauze červené trenýrky jsem slyšela. A pokud se budou chtít členové skupiny Ztohoven se mnou setkat, tak se s nimi ráda setkám,“ uvedla Aljochinová k vyvěšení obřích trenýrek nad Pražským hradem členy této skupiny. Ke dřívějším negativním výrokům prezidenta Zemana na adresu skupiny Pussy Riot řekla, že to nebyl nejlepší komentář na světě, ale že možná už prezident názor změnil.

Zeman před rokem v souvislosti s Pussy Riot použil vulgární výrazy a označil je za „pornografickou skupinku“ a „deviantní dámy, které dělají randál v pravoslavném chrámu, a pak se označují za politické vězeňkyně“.

Video Marija Aljochinová přiletěla do Prahy! - Lukáš Červený

Marija Aljochinová (27) se dostala na přední stránky novin začátkem roku 2012, kdy byla spolu s několika dalšími členkami feministické skupiny Pussy Riot zatčena kvůli extravagantnímu vystoupení v pravoslavném chrámu v Moskvě. Tehdy studovala čtvrtým rokem institut žurnalistiky a kreativního psaní a měla čtyřletého syna Filipa. Týž rok byla odsouzena ke dvěma letům vězení za výtržnictví. Propuštěna byla v prosinci 2013 krátce před vypršením trestu na prezidentskou amnestii.

Nečasův nevkus i Schwarzenbergův soucit

Odsouzení členek Pussy Riot vyvolalo kontroverze. Zatímco velká část ruské veřejnosti s ním podle průzkumů souhlasila a ruský parlament posléze ještě zpřísnil zákon o hanobení víry, v řadě evropských zemí se konaly demonstrace a europoslanci je nominovali na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

Odlišné postoje k případu zaujali i čeští politici. Tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg shledal trest nepřiměřeným, expremiér Petr Nečas akci Pussy Riot označil za „vrchol nevkusu“.

Do Pussy Riot může prý každý, kdo se nebojí

S členkami skupiny Pussy Riot, která vznikla v roce 2011, Aljochinová stále spolupracuje. Novinářům na letišti v Praze ve středu řekla, že členem Pussy Riot může být v podstatě každý, kdo je aktivní, dokáže být sám sebou a nebojí se. V poslední době se totiž objevily informace, že Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová se cílům skupiny vzdálily natolik, že už jejími členkami nejsou.

Aljochinová se v Jihlavě zúčastní 19. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, na němž mimo jiné vystoupí na Inspiračním fóru. Na něm má diskutovat prostřednictvím videokonference též zakladatel WikiLeaks Julian Assange, který se už více než tři roky skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Tam ho Aljochinová loni v listopadu navštívila.

AliAlice ( 10. května 2019 07:57 )

tgbg...ale Zeman určitě ví,proč mluvil sprostě.Tato spodina,která ve vysokém stupni těhotenství souložila v kostele,a ostatní si strkaly mražená kuřata do přirození,tak jak takové,,hvězdy ",co protestují nazvat ???

liskabystrouska ( 30. října 2015 06:31 )

ma30

ma30 ( 29. října 2015 09:35 )

Blesk je odporný bulvár, který podstrkuje čtenářům čím dal větší hnus.Jà už jsem s tím plátkem skončil!

msml20 ( 29. října 2015 09:33 )

Je to tupá hlava, která nic nedokázala a tak se musí nějak zviditelnit a nazývat to slávou. Mít takovou dceru, tak se stydím.

ma30 ( 29. října 2015 09:28 )

Taková ku.va jako Aljochinová by neměla svoji přítomností Prahu znesvěcovat. Její setkání s lidským odpadem 100hoven bude opravdu důstojné vyvrcholením hnusu, kterÿ dostává u nás prostor! Fuj!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud