Pozor, údržby a opravy bytů mají nová pravidla. Co zaplatí nájemníci?

Vláda vydala nařízení, které přesně určuje a definuje „běžnou údržbu a drobné opravy bytu“. Vědět by o něm měli nájemníci i pronajímatelé. (ilustrační foto)
Vláda vydala nařízení, které přesně určuje a definuje „běžnou údržbu a drobné opravy bytu“. Vědět by o něm měli nájemníci i pronajímatelé. (ilustrační foto)  (Autor: www.profimedia.cz)
Autor: kle - 
26. října 2015
17:33

Výměny žárovek, ale i malování, tapetování či opravy a certifikace bytových měřidel. To vše si hradí sám nájemce. Vláda v pondělí schválila nařízení, které přesně určuje a definuje „běžnou údržbu a drobné opravy bytu“. Obsahuje i maximální limit ročních výdajů pro nájemníky, upozornily Hospodářské noviny.

Nařízení začne platit od ledna 2016 a reaguje na nový občanský zákoník. Ten zrušil původní nařízení vlády z roku 1995, uvedly HN.

Podle ministerstva pro místní rozvoj žije v nájemních bytech v České republice téměř 1,4 milionu domácností. Podle nového občanského zákoníku „nájemce provádí a platí běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu“. Až současné nařízení vlády však upřesňuje, co tím je míněno.

Vymalovat, opravit omítku, vytapetovat…

Podle schváleného vládního nařízení se běžnou údržbou rozumí „udržování a čištění bytu včetně zařízení a vybavení, které se provádí obvykle při delším užívání“. Konkrétně a zejména se jedná o malování, opravu omítek, tapetování a čištění podlah včetně krytin, obkladů stěn. Dále pak také o čištění zanesených vodovodních odpadů až ke svislým rozvodům.

Mezi nájemníkovy povinnosti patří dále zajištění a platba pravidelných prohlídek a čištění vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, umyvadel, van, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek nebo vestavěných skříní.

Nájemník zajišťuje také prohlídky a čištění bytových kamen a kotlů. Dále pak zajišťuje a platí výměny žárovek, stejně ale i opravy či výměny vypínačů, zásuvek, zvonků, ale třeba i prahů, lišt nebo jednotlivých částí dveří a oken včetně kování a klik.

Také drobné opravy například sprch či sporáků hradí nájemník. Platit má i za opravy a certifikace bytových měřidel, podle nichž se v domě počítají náklady na vytápění nebo spotřebu vody.

V neposlední řadě patří mezi povinnosti nájemníka i kontrola termostatických hlavic s elektronickým řízením, kontrola funkčnosti hlásiče kouře včetně výměny zdroje nebo kontrola a údržba vodovodních baterií s elektronickým řízením.

Kromě výše a konkrétně vyjmenovaných drobných oprav se v nařízení vlády počítá i s dalšími, pokud náklad na jednu opravu nepřesáhne 1000 korun.

Pojistka proti pronajímatelům

Aby pronajímatelé nepřenášeli na nájemce opravy dlouhodobě zanedbaných bytů, je ve vládním nařízení pojistka. Součet nákladů za drobné opravy nesmí přesáhnout částku 100 korun na metr čtvereční podlahové plochy bytu za kalendářní rok.

Do plochy se přitom kromě bytu počítají i další prostory, které nájemce výhradně užívá. Sklepy, které nejsou místnostmi, a plochy balkonů, lodžií a teras se započítávají pouze jednou polovinou.

Majitel bytu také nepřenáší na nájemce opravy radiátorů a rozvodů ústředního topení. Tyto opravy hradí na své náklady.

Pronajímatel a nájemci se samozřejmě mohou dohodnout na menším rozsahu povinností, než jak jej stanoví nařízení vlády. Mohou se také dohodnout, že se nájemce nebude na údržbě a drobných opravách podílet vůbec. Nelze si však dohodnout větší rozsah povinností.

salto ( 27. října 2015 08:35 )

Majitel může leda tak držet ústa, protože by se mohlo stát, že ti odstrkovaní chudáci budou žalovat Šabatce

salto ( 27. října 2015 08:33 )

Jak je pod mostem?

tgbg ( 27. října 2015 08:06 )

Většina podnájemníků jsou líní komouši, kteří nikdy nepracovali a nevydělali si peníze na vlastní byt.

Zobrazit celou diskusi