Nekrmte před zimou labutě. Když neodletí, zemřou, varují ochránci
Chcete-li pomoci labutím, nepřikrmujte je v tomto ročním období na stojatých vodách. Ptáci potřebují do prvních mrazů odletět na tekoucí vodu. Kvůli dobře míněným sympatiím lidem však zůstávají a hrozí jim přimrznutí a úmrtí, varuje Pavel Moulis z Českého svazu ochránců přírody.
Labutě hnízdí převážně na stojatých vodách a po vyvedení potomstva zde zůstávají do zámrazu. „Velice často si získávají sympatie lidí, kteří je přikrmují, a díky tomu i při prvních mrazech neodlétají na tekoucí vodu,“ připomíná Pavel Moulis.
Labutě podle něj neodlétají ani při výlovech rybníků, kdy vodní hladina zmizí a ptáci zůstanou na blátě. „Proto by bylo vhodné je v této době nepřikrmovat, aby labutě odlétly na tekoucí vodu, kde najdou vhodnou a přirozenou potravu pro zdárné přezimování,“ upozorňuje.
Proč je rohlík zlo
Kvůli lidské, byť dobře míněné pomoci, jsou labutě zpravidla krmeny jednostrannou a zcela nevhodnou potravou. „Ať je to chléb či pečivo, jejich organismus ochabuje. Tím je nejen náchylnější k nejrůznějším nemocem, ale zároveň ani labutě nemají potřebu odletět. Trvá-li tato situace delší dobu, mohou nastat potíže,“ říká Moulis.
Obavy o případné přimrznutí labutí jsou zbytečné, neboť labuť velká je severský pták dobře přizpůsobený pro život v zimě. „Případy, kdy přimrzne k ledu, jsou velice ojedinělé a vždy je doprovází nemoc či jiné oslabení organismu. Za více než čtvrt století působení naší záchranné stanice jsme řešili snad jediný případ, kdy labutě skutečně přimrzly,“ vzpomíná Moulis.
Dojde-li přece jen k podezření, že labutě přimrzly, je vždy nutné se nejprve přesvědčit, zda tomu tak skutečně je. „Pokud uvidíte na zamrzlé ploše sedící labutě, zkuste je přimět k tomu, aby se zvedly. Podaří-li se vám to, je to jasné znamení toho, že nejsou přimrzlé. Pokud přimrzlá je, můžete se o záchranu pokusit sami, ale lepší je zavolat nejbližší záchrannou stanici živočichů,“ uzavírá ochránce přírody.