Podzimní „depka“ útočí. Poradíme, jak ji překonat

Nepleťte si podzimní chmury s opravdovou depresí.
Autor: ula - 
5. září 2015
05:22

Sice si to neradi připouštíme, ale léto pomalu končí. Dny se zkracují a ubývá slunečního světla. Podzim zrovna není oblíbené roční období, jsme mrzutější, unavenější a tvrdíme, že máme podzimní „depku“. Většinou se ale jedná o smutek a skleslost. Blesk.cz vám poradí, jak s tím bojovat a také rozeznat podzimní chmury od skutečné deprese.

Skleslost a únava není deprese

Podzimní nebo zimní deprese se odborně nazývá sezonní afektivní porucha. Projevuje se větší únavou, skleslostí, objevují se negativní myšlenky a pocity beznaděje. Vše bývá spojeno se změnou biorytmů a s nedostatkem slunečních paprsků v těchto měsících.

Obvykle tato porucha odezní na jaře, nebo po nějakém čase, kdy už si člověk zvykne na to, že je podzim. Pokud ale špatná nálada přetrvává déle, už se může jednat o depresi, jejíž přesnou diagnózu musí vždy stanovit lékař.

Co je deprese?

  • Špatná nálada po většinu dne
  • Nezájem o většinu denních aktivit, ztráta radosti z nich
  • Snížení nebo zvýšení chuti k jídlu
  • Nadměrná spavost nebo problémy s nespavostí
  • Netrpělivost či zpomalené jednání
  • Únava, ztráta energie
  • Pocity zbytečnosti
  • Pocit nadměrné viny
  • Neschopnost se soustředit
  • V krajních případech myšlenky na sebevraždu

Pokud máte pocit, že vaše negativní myšlenky přerostly v depresi, neváhejte a vyhledejte lékaře. Není se zač stydět. Ač o tom lidé nemluví, vyhledávají psychology či psychiatry stále častěji.

Jak na podzimní chmury?

Vystavte se slunci

Slunce je na podzim málo, ale jakmile vysvitne, vyrazte ven. Někteří lidé nechávají dovolenou až na září a vyráží tam, kde je ještě stále teplo, aby se připravili na sychravé počasí u nás.

Spánek léčí

Spěte déle než šest hodin, ale ne déle než devět. Delší spánek může mít paradoxně opačné účinky. Snažte se usínat a vstávat ve stejnou dobu, spěte pravidelně.

Sportem nejen ku zdraví

Pohyb je podle odborníků přírodní antidepresivum. Jakákoliv fyzická aktivita, která trvá víc než 20 minut, přispívá k lepší psychické kondici. Povalování doma u televize vám nepomůže ani psychicky, ani fyzicky. Pokud se vám nechce provozovat nějaký sport, stačí svižnější chůze nebo procházka v lese.

Necpěte se víc, než je nutné

Dobré náladě prospívá i vhodně zvolená strava. Dejte si listovou zeleninu, ořechy, lososa nebo vajíčka, dodají tělu vitaminy řady B, vápník nebo hořčík, které napomáhají produkci serotoninu. Naopak omezte cukry a kofein.

Svižně do nového dne

Nejvíce chmur mají lidé hned po ránu. Proto odborníci radí neprotahovat ranní vstávání. Vstaňte co nejdříve, dejte si sprchu, lehčí snídani a začněte co nejdříve něco dělat. Za práci se pochvalte, nikdo jiný to za vás neudělá.

Smích léčí

Obklopte se přáteli, zajděte s nimi do kavárny, s partnerem se vydejte na procházku do lesa, jděte do kina, do divadla, dělejte věci, které vás naplňují a baví. To vaší náladě nejvíce prospěje.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

e.44 ( 5. září 2015 12:33 )

V takhle krátkém příspěvku najít vedle pravdivých informací i polopravdu a dokonce i HOAXové výmysly, to svědčí o jediném, jsi ovce s mozkem vymytým Okamurou který právě tenhle "informační koktejl" používá na získání lidí jako svých voličů v příštích volbách....... Já říkám NE imigrantům na základě souboru stovek ověřených a ověřitelných skutečných informací a zároveň říkám NE i populistickému prospěchářskému lháři a žvanilovi Okamurovi, který kromě žvanění pro tuhle zem nikdy nic neudělal a neudělá.

e.44 ( 5. září 2015 12:22 )

Tohle je zaručeně okopírovanej článek z jinýho roku Letos v létě měla většina lidí, co zrovna neměli volno a nemohli být naložení celý den ve vodě, těžkou depku z nesnesitelných veder. Vlastně tu depku měli i mnozí z těch, co sice volno nebo dovču měli ale raději jí trávěj aktivně než vychcíplý povalováním ve vodě a u vody. Konec depky z veder přišel až díky blížícímu se podzimu a poklesu teplot.

1pravda1 ( 5. září 2015 10:09 )

Velmi smutné je, že se už ani na Blesku nemůže diskutovat, je to jak za komančů, jen jeden správný názor je povolen!!! Já mám depku z toho, že uprchlíci se jen přijímají ale žádní ekonomičtí se neodesílají zpět a po čtyřiceti dnech je pustí do volného prostoru. Jako první přijížděli muži ze střední Afriky. A taky, že Brusel je schopen kontrolovat zakřivení okurek, žárovky, vysavače to jim jde, ale pokud jde o uprchlickou krizi tak mlčí nebo vydávají opět kraviny, jako povinné kvoty. Každá země se bude muset zachránit sama, EU je naprosto zbytečná.

naidka ( 5. září 2015 10:02 )

Plesku, tak s tím něco taky udělejte proti depkám je dobré světlo, ale vy tady denně servírujete samou tmu - černo.

maruch ( 5. září 2015 08:58 )

 A ještě jednu věc, víte co je SVOBODA SLOVA ????? naše média neví.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud