Pro jedno sídliště 72 laviček. Zn.: Zaplaceno z peněz EU

Autor: zst - 
2. 10. 2015
15:25

Smíchovské květináče a teď boleslavské lavičky. Zbytečná a do budoucna zřejmě i nebezpečná odpočívadla naštvala místní, zmizet ale nemohou. Zaplatila je totiž Evropská unie. Obyvatelé Mladé Boleslavi si na nich navíc příliš neposedí, obsadili je narkomani a bezdomovci. Na unikát upozornil web Lidových novin.

Pokud vás na okraji Mladé Boleslavi u Průmyslové ulice stihne únava, můžete si odpočinout na zbrusu nové lavičce. A i kdyby jste se rozhodli měnit lavičku každou minutu, ani za hodinu je nestihnete obejít všechny – vyrostlo jich tu totiž jako hub po dešti. Celkem 72. Zasponzorovala je Evropská unie.

Stejně jako u dnes už legendárních „smíchovských květináčů“ se ale záměr minul účinkem. A i když by tu lidé určitě nová místa k odpočinku uvítali, nad jejich počtem kroutí hlavou. Oblast, na které jsou lavičky „vysázeny“, je přitom velká pouze jako tři fotbalová hřiště. Místní už ji pojmenovali „lavičkový háj“. A ten už přilákal první bezdomovce a narkomany.

Dřív jsme tady měli pár laviček, tamhle stály třeba dvě. Z města se sem ale často stěhovali bezdomovci i feťáci, některé lavičky proto město odstranilo. A teď tu máme tohle,“ říká posmutněle paní Marie, která žije na Mládežnické ulici už 31 let.

„V rámci projektu bylo v lokalitě o rozloze 23 734,2 metrů čtverečních rozmístěno celkem 72 kusů laviček,“ řekla k „lavičkovému háji“ mluvčí města Hana Koišová.

Pod vznešeným projektem „revitalizace vnitrobloku“ se o instalaci laviček začali bavit mladoboleslavští radní už v polovině minulého roku. Kromě laviček mělo dojít k opravě cest, chodníků i pouličního osvětlení. Postavena tu měla být i nová dětská hřiště. To vše pro obyvatele zhruba dvou set bytů ve třech panelových domech.

Za „revitalizaci“ zaplatilo město 21 milionů korun, většina šla ale z kapsy Evropské unie. „Projekt byl spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Dotace byla poskytnuta ve výši 85 procent způsobilých výdajů, tedy 18 milionů korun,“ dodala Koišová.

„Z města se sem slézají bezdomovci a narkomani, injekční stříkačky tu nacházíte denně. Navíc ti, co bydlí v prvním paneláku, který je blízko diskotéky, si zase stěžují na nepořádek i opilce, kteří si po prohýřené noci na lavičkách rádi odpočinou,“ stěžuje si na 21milionovou investici Marie s tím, že by bylo lepší, kdyby lavičky zase zmizely.

Jenže to nejde. Lavičky musí na svém místě zůstat minimálně 5 let, tedy alespoň do roku 2019. Jinak bude muset město dotace vrátit.

Předražené lavičky

V roce 2012 si Pardubice vybraly lavičky, z nichž jedna stála téměř 60 tisíc korun. Stejně si vedli radní z Ústí nad Labem, dětskou skluzavku nakoupili dokonce za víc než půl milionu.

V Hradci Králové si zase na náměstí pořídili LED lampy za 120 tisíc za kus. Nejdražší „ozdobou“ jsou ale bezpochyby betonové květináče na pražském Smíchově. Za 19 milionů se jich v Praze objevilo 277. Rady si s nimi nevědí ani radní, ani obyvatelé. Studenti ČVUT je dokonce napustili vodou a pořádali v nich květináčové party. Praha 5 navíc za květináče dostala několik pokut.

Doporučujeme
vi3ol ( 2. října 2015 21:04 )

Lavička za 60t, prolézačka za půl míče.. Dejte tu šanci bezdomovcům, taky by si "za investovali" , a už jima nebudou..

fikusek11 ( 2. října 2015 17:04 )

Populace stárne, těch laviček je potřeba ještě víc.

moiaza ( 2. října 2015 16:10 )

Honza54 Jde do i bez vulgárních slov. Máš dnes A také máš pravdu. Lavičky dotovala EU pod podmínkou, že budou jmenovat "lavičky V. Havla. Zatím na ně močí bezdomovci.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa