Jak se rodí evropský džihádista? Špatným školstvím, říká exdiplomat Žantovský
Džihádista John, který se pochlubil popravami několika rukojmích na propagandistických videích Islámského státu, nebo bratři Kouachiovi, kteří vraždili v redakci Charlie Hebdo. Všichni tito radikálové žili odmala v Evropě – Británii nebo Francii – nikdy se ale necítili jako Evropané. Podle bývalého diplomata Michaela Žantovského kvůli selhání vzdělávacího systému. Řekl to v pondělí na konferenci Fórum 2000.
„Je přirozené, že mladí muži a mladé dívky mají radikální myšlenky,“ myslí si bývalý český diplomat Michael Žantovský. Podle něj to pak mají být právě učitelé, kdo má proti takovým myšlenkám vznést patřičné argumenty. V případech džihádisty Johna ani bratrů Kouachiových k tomu ale evidentně nedošlo a vzdělání v těchto případech podle Žantovského selhalo.
Sám bývalý český velvyslanec v Británii má přitom s jedním z neslavně proslulých vrahů téměř osobní zkušenost. „Moje děti chodily v Londýně do školy. Přes řeku byla nedaleko druhá škola – technicky zaměřená Quintin Kynaston – a děti z obou škol se před začátkem vyučování potkávaly venku. Moje děti tak zřejmě potkávaly jistého Mohammeda Emwaziho,“ vzpomíná bývalý český velvyslanec v Británii. „Později se proslavil jako džihádista John,“ dodává hořce.
I bratři Kouachiové, stejně jako džihádista John, získali vzdělání v Evropě. Kouachiové dokonce mluvili francouzsky dříve než arabsky, upozorňuje francouzský politolog Gilles Kepel. „Do školy chodili ve Francii, jak mohl náš systém vyprodukovat džihádisty?“ upozorňuje i Kepel na problémy západního vzdělávání.
„Před lednovými útoky ve Francii si všichni mysleli, že vzdělání je jakýmsi lékem na takováto náboženství,“ řekl Kepel. Přesto podle něj Francouzi vychovali jedny z nejhorších džihádistů vůbec. Důvod je podle něj jednoduchý – i když migranti žijí v západní Evropě už několik generací, nikdy se se společností neztotožnili. A to může být problém i do budoucna vzhledem k rostoucí migrační vlně.
Třetí generace džihádistů
„V Evropě teď operuje už třetí generace džihádistů,“ myslí si Kepel. „Ta první byla kolem osmdesátých let v Afgánistánu, mimo jiné pomohla k rozpadu Sovětského svazu. Ta druhá stojí za útokem na newyorská Dvojčata. Je to generace, kdy al-Káida byla ochotna zaplatit kurzy svým lidem, aby z nich byli piloti. A od nich se učila třetí generace. Cílem už pro ně nejsou Spojené státy, protože jsou příliš silné, ale Evropa. Zaměřují se na mladé potomky migrantů, kteří se neztotožnili se svým novým domovem,“ vysvětluje francouzský politolog.
„Islámský stát využívá to, co byly největší zbraně Západu – vzdělání a mediální vliv – a vytrhne lidi z jejich společnosti a donutí je věřit v jakýsi abstraktní obraz islámu. Jde o politické hnutí,“ souhlasí s Kepelem také britská profesorka specializující se na islám, Mona Siddiqui. „Muslimové se musí rozhodnout, jaká bude jejich budoucnost v Evropě,“ dodává profesorka z Edinburgu.
Jéééééé, Hurvínek. Kde se tady vzal? On ještě Hurvajs žije?
