„Plyn pro Romy zdarma“. Na Slovensku se objevily provokativní billboardy

 • Autor: všm - 
  11. 9. 2015
  06:00

  „Elektřinu a plyn Romům zdarma.“ „Střelná zbraň do každé rodiny.“ Tyto a další nápisy na billboardech překvapily v září obyvatele Slovenska. Jde o politickou snahu nahnat u veřejnosti body před blížícími se volbami? Nebo je to snad promyšlená antirasistická kampaň? Na to by mohl odpovědět zadavatel reklamy, ten je ovšem neznámý. U podobných akcí je to koneckonců obvyklé – jak je i vidět na našem výběru dalších podobných zajímavostí.

   

 • 1.Elektřinu a plyn Romům zdarma

  Podivný billboard - jde o pozitivní, nebo negativní kampaň?Podivný billboard - jde o pozitivní, nebo negativní kampaň? | Romea.cz

  Ulice slovenských měst ozvláštnily v posledních dnech billboardy s provokativními slogany. Jde například o „Plyn a elektřinu Romům zdarma“, „Trest smrti za korupci!“ nebo „Střelná zbraň do každé rodiny“.  


  „V tuto chvíli je těžké říct, co se z toho vyklube. Může se z toho vyklubat antirasistická kampaň po čase, jak jsme to už několikrát viděli. Mám ale trochu strach, že je 6 měsíců před volbami a že to může být nějaká populistická kampaň,“ popsal pro Blesk.cz Zdeněk Ryšavývýkonný ředitel iniciativy Romea. 

   

  Slovenská Rada pre reklamu již na billboardy obdržela jednu stížnost. „Stížnost posoudíme v kontextu ustanovení Etického kodexu reklamy, který definuje, co je v reklamě možné a co už ne. V dané věci oslovíme zadavatele, popřípadě šiřitele reklamy se žádostí o stanovisko a reklama bude dále posuzována na zasedání Arbitrážní komise. Pokud ta rozhodne, že reklama porušuje kodex, bude zadavatel vyzván k tomu, aby zamezil šíření reklamy,“ popsala postup Blesk.cz Eva Rajčáková, výkonná ředitelka.

 • 2.Romové by měli začít makat... na rozvíjení talentu

  Billboardová kampaň všechny zmátla.Billboardová kampaň všechny zmátla. | divemaky.sk

  V roce 2011 se Slovensko setkalo s podobnou kampaní, z které se nakonec vyklubala „antirasistická“. V reklamních spotech i na billboardech nejdříve vystupovaly známé osobnosti, které sdělovaly: „Romové by měli začít makat“. Zadavatel byl neznámý, nikdo nevěděl, o co se jedná.

   

  Později se ovšem objevilo pokračování, kde byl dodatek: „... na svém talentu“. Šlo totiž o reklamu sdružení Divé maky, aby lidé přispěli ze svých daní na rozvoj romské komunity na Slovensku.  

 • 3.Sterilizace jako volební slib

  Slovenský politik vsadil na jednu kartu.Slovenský politik vsadil na jednu kartu. | 7 Statočných

  V některých případech se ovšem zadavatelé ani skrývat nesnaží a také se na konci neukáže, že jde o „vtip“ nebo „pozitivní kampaň“.

   

  V říjnu 2014 se – opět na Slovensku – objevily rasistické billboardy. Odehrálo se to před slovenskými komunálními volbami, autorem byl košický kandidát Vladimír Gurtler. Na nich slibuje Romům letenky do zahraničí a romským ženám finanční podporu za sterilizaci. Policie ve věci zahájila trestní řízení. 

 • 4.Kreml a Zemanovci

  Antikampaň proti Zemanovcům: Narážka na údajné napojení na KremlAntikampaň proti Zemanovcům: Narážka na údajné napojení na Kreml | ČTK

  Nejčastěji se samozřejmě podobné „záhadné“ kampaně objevují ve spojitosti s politiky a volebním kláním. Reklamy se dočkala například Strana práv a občanů (SPOZ)Billboard se nacházel na pražském Smíchově. Lehkou hříčkou poukázal na údajné napojení Zemanovců na Rusko. Zadavatelé byli prý z řad nespokojených občanů a chtěli zůstat anonymní.  

   

  Z hlediska toho, že se reklama objevila na podzim 2013, kdy se konaly volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, byla ovšem autorem pravděpodobně spíše konkurence.

 • 5.Miliardáři sobě

  Miliardáři Bakala a Babiš na billboardu z předvolební antikampaněMiliardáři Bakala a Babiš na billboardu z předvolební antikampaně | ČTK

  Ze stejného předvolebního období pochází i tento billboard, který spojuje dva miliardáře dohromady – Andreje Babiše a Zdeňka Bakalu. Otázkou je, co tvůrci – opět anonymní – chtěli přesně obrazem říct. Pravděpodobně naráželi na bohatství obou mužů a otázku, odkud ho přesně získali. Kampaň se nicméně příliš nepovedla, ANO ve volbách uspělo.

 • 6.Od mládí v parlamentu?

  Obětí antikampaně se stal i lídr ČSSD Bohuslav Sobotka.Obětí antikampaně se stal i lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. | ČTK

  Svůj podíl „billboardů“ obdržel i nynější premiér a lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. U něj zase zadavatel poukázal na to, že se pohybuje v politice od mládí a nikde jinde vlastně pořádně nepracoval.

 • 7.Kecal, lenoch, nevěrník

   
  Kolem dálnice D1 u Brna vyrostly jako houby po dešti billboardy z antikampaně proti Michalu Haškovi (ČSSD).Kolem dálnice D1 u Brna vyrostly jako houby po dešti billboardy z antikampaně proti Michalu Haškovi (ČSSD). | ČTK

  Ve své době se staly populárními také billboardy, které vyrostly kolem dálnice D1 u Brna. Na nich byla uvedena hádanka: „Kecal. Slibuje a neplní. Lenoch. V parlamentu chyběl při 77 procentech hlasování. Nevěrník. Milenku si platil z veřejných peněz. Kdo je to?“ Později další billboard prozradil, že Michal Hašek (ČSSD).

   

  Politik se rozhodl za každou cenu najít zadavatele, jenže ani v reklamní agentuře A. C. E. Media, které reklamní plocha patřila, prý nevěděli, kdo za tím stojí. 

 • 8.Lékárníci si diktují ceny

  Lékárník (ilustrační)Lékárník (ilustrační) | Profimedia.cz

  Politici ale nejsou v trápení sami. S billboardy se potýkala v roce 2006 i Česká lékárnická komora. Ta kvůli nim dokonce odeslala na policii trestní oznámení na neznámého pachatele.

   

  Na billboardu stál totiž muž v bílém plášti se vztyčeným ukazovákem před regálem s krabičkami, vedle něj byl zelený lékárnický kříž. Snímek doplňoval nápis: Lékárníci mají právo diktovat si ceny léků. Pod ním byl podpis J. M., lékárník. Přítomný byl i dovětek: Volím ODS.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud