Mzdy a důchody zastaví letadla: Piloti Lufthansy jsou ve dvoudenní stávce

Ilustrační foto
Autor: ČTK - 
7. září 2015
22:00

Piloti německé letecké společnosti Lufthansa budou od úterního rána až do středeční půlnoci opět stávkovat. Oznámil to dnes odborový svaz pilotů Vereinigung Cockpit. Protest bude součástí dlouho trvajícího sporu kvůli mzdám a důchodům. Středeční část by se měla dotknout i letů provozovaných nízkonákladovou divizí Germanwings.

Definitivně zrušeno je kvůli úterní stávce zatím 84 ze zhruba 170 úterních dálkových letů. Lufthansa dodala, že ten den uskuteční všech sedm plánovaných nákladních letů.

Aerolinky mají na každý den naplánováno zhruba 1500 letů, většinu z nich právě na krátké a střední vzdálenosti, napsala DPA. Odbory o prodloužení stávky i na středu informovaly dnes večer. Reakce Lufthansy na toto vyjádření není zatím známa.

Většinu cestujících by měla přepravit

Společnost může část úterních letů zachovat díky dobrovolníkům z řad pilotů, kteří se stávky neúčastní. Firma během dne vyjádřila přesvědčení, že se jí podaří přepravit většinu cestujících do jejich cíle. Pokud to bude možné, hodlá je přesunout na jiné lety svých aerolinek nebo konkurenčních leteckých společností.

Spor mezi svazem Vereinigung Cockpit a vedením Lufthansy se táhne už více než rok. Piloti mimo jiné požadují zachování přechodného opatření, které jim umožňuje odejít do penze v 55 letech. Lufthansa jim pak do dovršení zákonného důchodového věku, tedy do 65 let, vyplácí část mzdy. Aerolinky chtějí pro nové zaměstnance posunout věkovou hranici odchodu do důchodu na 59 let.

Dvě stávky za posledních 18 měsíců

Lufthansa bojuje o udržení podílu na trhu a snaží se snižovat náklady, aby mohla lépe konkurovat společnostem jako Ryanair. Vztahy mezi odborovým svazem, který zastupuje kolem 5000 pilotů Lufthansy a Germanwings, a vedením se minulý týden opět zhoršily, když zkrachovaly rozhovory o nové kolektivní smlouvě. Piloti nabídli ústupky, včetně prodloužení důchodového věku, ale výměnou chtěli, aby Lufthansa zastavila proces zaměstnávání pilotů v divizi Eurowings podle jiných pracovních smluv než německých. Eurowings má rakouskou provozní licenci.

Piloti kvůli sporům za posledních 18 měsíců již dvanáctkrát stávkovali a způsobili tak firmě značnou finanční újmu. Protesty v minulosti ovlivnily rovněž letecké spojení mezi Německem a Českou republikou.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud