Čínská skupina CEFC převezme téměř 50 procent ve firmě Travel Service

Čínská skupina CEFC dnes v Šanghaji podepsala dohodu o strategickém partnerství s českou leteckou společností Travel Service. Postupně v ní převezme podíl až 49,92 procenta. Základní jmění firmy Travel Service se pak zvýší nejméně o jednu miliardu Kč.
Dohoda předpokládá, že CEFC v prvním kroku získá ve společnosti Travel Service desetiprocentní podíl. Následujícím krokem bude nabytí dalších 39,92 procenta akcií, třetím pak zmíněné zvýšení základního jmění české společnosti.
Travel Service postupně vytlačil z pozice jedničky na leteckém trhu České aerolinie, v nichž drží od letošního jara 34 procent akcií. Travel Service je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku a v Maďarsku, významný podíl trhu má v Polsku.
CEFC v pátek informovala o koupi fotbalové Slavie. Číňané budou mít v klubu 60 procent, zbytek získá Jiří Šimáně, spolumajitel firmy Travel Service. Vedle toho minulý týden oznámila koupi Martinického paláce na Hradčanském náměstí, budovy Živnobanky v Praze a zvýšení svého podílu v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance z pěti na deset procent. Dnes CEFC informovala o převzetí spolu s partnery podíl 79,4 procenta ve Pivovarech Lobkowicz a o vstupu do českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa Media.
Aerolinky Travel Service dosud patřily do skupiny Unimex Group vlastněné Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem, která podle databáze Prodata držela skrze dceřinou společnost Global Trade Opportunities 36,16 procenta akcií. Stejný podíl měla i podnikatel Roman Vik, zbytek (27,68 procenta) patří cestovní kanceláři Canaria Travel (ta přitom z poloviny patří Unimexu a polovinu ovládá Vik).
Skupina CEFC nebude prvním zahraničním vlastníkem akcií Travel Servisu. Už v roce 2007 vstoupily do firmy islandské aerolinky Icelandair, jež koupily polovinu akcií a na dalších 30 procent měly opci. Po vypuknutí krize na Islandu ale českou firmu Islanďané opustili, 20 procent prodali už na konci roku 2009 a zbytek pak začátkem loňského roku.
CEFC je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.