Čínská skupina CEFC převezme téměř 50 procent ve firmě Travel Service

Travel Service uzavřela partnerství s čínskou skupinou CEFC. - ilustrační foto
Autor: ČTK - 
5. 9. 2015
10:25

Čínská skupina CEFC dnes v Šanghaji podepsala dohodu o strategickém partnerství s českou leteckou společností Travel Service. Postupně v ní převezme podíl až 49,92 procenta. Základní jmění firmy Travel Service se pak zvýší nejméně o jednu miliardu Kč.

Dohoda předpokládá, že CEFC v prvním kroku získá ve společnosti Travel Service desetiprocentní podíl. Následujícím krokem bude nabytí dalších 39,92 procenta akcií, třetím pak zmíněné zvýšení základního jmění české společnosti.

Travel Service postupně vytlačil z pozice jedničky na leteckém trhu České aerolinie, v nichž drží od letošního jara 34 procent akcií. Travel Service je lídrem v charterové dopravě v ČR, na Slovensku a v Maďarsku, významný podíl trhu má v Polsku.

CEFC v pátek informovala o koupi fotbalové Slavie. Číňané budou mít v klubu 60 procent, zbytek získá Jiří Šimáně, spolumajitel firmy Travel Service. Vedle toho minulý týden oznámila koupi Martinického paláce na Hradčanském náměstí, budovy Živnobanky v Praze a zvýšení svého podílu v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance z pěti na deset procent. Dnes CEFC informovala o převzetí spolu s partnery podíl 79,4 procenta ve Pivovarech Lobkowicz a o vstupu do českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa Media.

Aerolinky Travel Service dosud patřily do skupiny Unimex Group vlastněné Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem, která podle databáze Prodata držela skrze dceřinou společnost Global Trade Opportunities 36,16 procenta akcií. Stejný podíl měla i podnikatel Roman Vik, zbytek (27,68 procenta) patří cestovní kanceláři Canaria Travel (ta přitom z poloviny patří Unimexu a polovinu ovládá Vik).

Skupina CEFC nebude prvním zahraničním vlastníkem akcií Travel Servisu. Už v roce 2007 vstoupily do firmy islandské aerolinky Icelandair, jež koupily polovinu akcií a na dalších 30 procent měly opci. Po vypuknutí krize na Islandu ale českou firmu Islanďané opustili, 20 procent prodali už na konci roku 2009 a zbytek pak začátkem loňského roku.

CEFC je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

cuciktojemoje ( 6. září 2015 11:12 )

 Další nenápadná okupace evropy.arogantním dobytkem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa