Startuje nový školní rok. Prvňáčků je letos 118 tisíc, mezi nimi i syn Sobotky

Prezident Miloš Zeman na zahájení školního roku 2015/2016  (Autor: Blesk - Ladislav Křivan)
Autor: ČTK, kal - 
1. září 2015
07:24

V mateřských, základních a středních školách začal nový školní rok. Do lavic usedlo 118 tisíc prvňáčků, což je oproti loňsku nárůst o tři tisíce dětí. Mezi nimi je i syn premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Martin. Ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD) zahájila vyučování na dvou brněnských základních školách. Pražskou ZŠ Curieoých navštívil prezident Miloš Zeman.

V mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách v tomto školním roce proti minulému přibylo celkem 30 tisíc žáků. Vyšší je počet dětí v základních školách a předškolních zařízeních, naopak se stále snižuje počet žáků středních škol.

Valachová zahajovala školní rok poprvé, funkce se totiž ujala v červnu po Marcelu Chládkovi (ČSSD). Navštívila školy v Brně, kde žije její rodina a kde také povede svou pětiletou dceru do školky. Vedle základních škol Novolíšeňská a Vejrostova zavítala rovněž do mateřské školy Vinařská.

Valachová slíbila učitelům vyšší platy

Ministryně školství při zahájení školního roku slíbila, že chce dostat do škol více psychologů a sociálních pracovníků. Podle šéfky resortu školství budou mít učitelé už od listopadu navýšený plat o tři procenta. Zároveň chce novelou zákona zamezit tomu, aby se tisíce učitelů v čase velkých letních prázdnin ocitaly na úřadech práce.

Ministryně v Brně zdůraznila, že podporuje lepší platové ohodnocení učitelů. „Je to společensky velmi vážená profese, ale ve srovnání se zdravotníky nebo úředníky nevycházejí učitelé vůbec dobře z hlediska výšky platů,“ uvedla Valachová.

První prázdniny už na konci října

Prezident Zeman se v ZŠ Curieových setkal s prvňáčky a později také s žáky pátých a devátých tříd. Loni Zeman zahájil školní rok v Základní škole Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech. Popřál tehdy prvňáčkům, aby jim rodiče koupili tablety. Díky tomu by podle něj nemuseli nosit těžké učebnice a vše potřebné by našli v tomto mobilním digitálním zařízení.

Stejně jako vždy bude školní rok přerušen řadou prázdnin. Jako první přijdou podzimní prázdniny, které letos připadají na čtvrtek 29. a pátek 30. října. Společně se státním svátkem 28. října a víkendem tak budou mít školáci pět dní volna. První pololetí končí 28. ledna 2016, poslední den školního roku připadá na čtvrtek 30. června 2016.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud