Stávka v ČSA. Letušky a stevardi tři dny nebudou létat

Letušky a stevardi ČSA vyhlásili stávku. Ilustrační foto
Autor: ČTK, kal, kle - 
24. srpna 2015
11:05

Letušky a stevardi v ČSA vyhlásili stávku. Tři dny tento týden nebudou létat. Protesty proti nedávnému snižování platů začnou od středy 26. srpna do pátku.

Uvedla to předsedkyně Odborové organizace posádek letadel Petra Posová. Po dobu stávky nebudou stávkující na palubě letadel. Stávkovou pohotovost drží letušky od konce května.

Po dobu stávky, která začne ve středu v 00:01 a skončí v pátek minutu před půlnocí, nebudou stávkující na palubě letadel. Stávkovou pohotovost drží letušky od konce května. ČSA zopakovaly, že stávku považují za nelegální a že se pokusí omezit její dopad na cestující.

Podle odborů vedení Českých aerolinií se zástupci zaměstnanců nejedná konstruktivně. „Vzhledem k tomu, že vyjednáváme od října 2014 a bude září, nemáme zřejmě naději, abychom se dohodli u stolu. Proto jsme vyhlásili stávku,“ uvedla Posová.

Jak velká část palubních posádek ve středu odmítne nastoupit do letadel a kolik letů Českých aerolinií stávka postihne, není možné zatím uvést, dodala.

Stávkovou pohotovost spolu s letuškami původně vyhlásili i piloti Českých aerolinií. V polovině minulého měsíce ale od přípravy protestu ustoupili a dohodli se s vedením na navrhované podobě kolektivní smlouvy.

„Do stávky žene letušky a stevardy výbor jejich odborové organizace. Většina letušek a stevardů si stávku nepřeje,“ uvedly v tiskovém prohlášení ČSA. OOPL se podle vedení společnosti nechce podílet na úsporných opatřeních, které dopravci v letošním pololetí po mnoha letech provozních ztrát pomohly k zisku 13 milionů korun.

Kolik vzlétne letadel?

Podle analytika ze společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka má protest palubního personálu stejnou sílu, jako kdyby protestovali piloti. Je nereálné, aby ČSA dokázaly rychle sehnat proškolený česky mluvící personál, který by dokázal protestující nahradit. Na akceschopnost ČSA by tak masová stávka palubního personálu měla výrazný vliv.

Aerolinky tvrdí, že letušky a stevardi mají stále vyšší mzdy než ve společnosti Travel Service.

Podle Českých aerolinií průměrná hrubá mzda letušek klesla ze 43 845 Kč v období mezi únorem až květnem 2014 na 31 985 korun v letošním únoru až květnu. „K tomu je třeba započítat kapesné a stravné, které letos v květnu činilo 11 000 korun,“ uvedl dříve mluvčí ČSA Daniel Šabík. Hrubá mzda vedoucí kabiny ve stejném období letošního roku byla podle něj v průměru 39 591 Kč.

Výraznějšího nárůstu mezd se podle Menšíka protestem nedomohou, protože ČSA nemohou ustoupit od politiky škrtání výdajů. Takto se i dnes vyjádřilo vedení ČSA, které uvedlo, že si společnost musí na sebe nejprve vydělat a že další ztráty nejsou možné. „Reálné je ale, že protestující dosáhnou alespoň nějakého zvýšení platů, které bude prezentováno jako kompromis. Takovýto výsledek zpravidla mívají stávky u jiných evropských dopravců,“ dodal.

České aerolinie loni snížily ztrátu na 631 milionů korun z předchozí téměř miliardy korun při 6,5procentním snížení tržeb na 9,5 miliardy korun. Stát v dopravci drží necelých 20 procent akcií, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna. ČSA zaměstnávají méně než 700 lidí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zelena.karkulka ( 24. srpna 2015 22:39 )

cofee,cofee,tea ,tea

vungtao ( 24. srpna 2015 19:33 )

Sores,ty primitive! Stewardka musi mit kurz, kde v angličtine musi umet zdravovédu, veskeré nouzové vybaveni letadla,aerodynamiku. 2 jazyky, jak už ríkám- pomoci vjakékoliv zdravotní komplikaci na palubě, resuscitace, práce v noci, svátky, soboty a neděle, to vše v radioaktivitě a nejvétši blbec říka "servírky"- to je to posledni, proč tam stevardka je. Plat čistýje asi 27 tisic u lidi s vyšši senioritou, létá se i do válečných oblasti, s humanitárni pomoci atd. A pak s lidmi typu tebe- blbeček, co si koupí dovcu v Egyptě na pújčku od providendu. Za tebe by měl palubní personál brát 100 tisic. Závistivý český primitiv!!!! Omg!!!! Zkpušeji té v kolbence před každou sménou? Chodiš každý rok na výcvik? Umiš plavat, más alespoň maturitu a 2 cizi jazyky? Nemáš nadváhu? Vidiš, tak přijď, budeš vítán! Já si vážim každé práce, řemesla, lékářu všech (krom politiků a nemakačenek). Myslim, že jsi líný jak veš a ani nemakáš, hlavně že bliješ na PC!!!!

vungtao ( 24. srpna 2015 19:28 )

Já taky, dietre!

dietr ( 24. srpna 2015 14:38 )

závidím jim ty jejich odbory, takové kdyby byly všude, tak by platy mohly být i dvojnásobné a stejně by firmy v pohodě prosperovaly

sores ( 24. srpna 2015 14:02 )

To by si lidi ve fabrice nemohli dovolit! Zaměstnavatel by jim dal hodinového padáka.Piloti berou min.100 tis. Letušky-číšnice v letadle berou 30 až 50 tis. a stávkují. To je tedy ironie.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud