Jiřina o srpnu 68: Poslala jsem ruské tanky do jednosměrky. Nemohly se otočit

Invaze vojsk Varšavské smlouvy na území Československa v srpnu 1968 pořádně naštvala Jiřinu Tvrdíkovou (92). Ta se nebála nadávat vojákovi, vzít mu samopal i poslat tanky do jednosměrky, aby se nemohly otočit.
Jiřina Tvrdíková se narodila v Podkarpatské Rusi, odkud pocházela maminka. Otec byl z pražských Vinohrad. Kvůli válce musela Jiřina rok před maturitou ukončit studium zdravotnické školy. Otec ji pak i s dalšími spolužáky poslal do Sovětského svazu.
Jenže tam je označili za české špiony a rok a půl věznili. Poté je odsoudili na tři roky práce v sovětském gulagu.
Proto když v roce 1968 začali Sověti okupovat Československo, pěkně to paní Jiřinu rozladilo. A snažila se jim škodit. „Poslala jsem tanky do jednosměrky. Nemohly se tam otočit. Slyšela jsem jejich nádavky, já se jim smála,“ vzpomíná.
Paní Jiřina se nebála s ruskými vojáky i pohádat. „Šla jsem od doktora. Chtěla jsem jít k řece, tam stál ruský voják. Šla jsem na křižovatku, tam taky stál. Nikam jsem nemohla. Mě to tak naštvalo, jak tam stojí a kouká na mě jak tele na nový vrata,“ rozčílila se.
Poté se s jedním z nich dala do řeči. „No co se díváš? To jsi ještě neviděl ženskou, ty smrkáči jeden? Co jsi sem přišel?“ obořila se na něj.
Po dotazu, zda je Ruska, mu chtěla ukázat i dokumenty, že ne. Ale voják řekl, že to není potřeba. „Protože neumíš číst, ty vole. Jéžiš, já mu nadávala,“ vzpomíná Jiřina.
Poté si vyhlédla důstojníka, který rozdával letáky. „Já mu chňapla ten samopal, lidé začali křičet. Koukám na něj a on se klepal. Vrátila jsem mu ho,“ dodává.
Jiřina Tvrdíková poté musela jít vše vysvětlit na národní výbor. Perzekvovaná ale nebyla.
Příběh Jiřiny Tvrdíkové natočili dokumentaristé ze sbírky Paměť národa. Na www.pametnaroda.cz už shromáždili více než tři tisíce vzpomínek pamětníků totalitních režimů, veteránů i přeživších holocaustu.
Proto taky Rudé armádě trvalo tak dlouho než dobila v 45 Berlín. Hitler tam totiž nechal rozestavit spoustu značek typu - Zákaz vjezdu, Zákaz otáčení, Přikázaný směr jízdy atd.
