Ruské lži o srpnu 68 si Češi neprohlédnou, ČT vysílání zrušila

Srpen 1968  (Autor: Archiv Blesku, ČTK)
Autor: ČTK, bru - 
16. července 2015
16:17

Kontroverzní ruský dokument "Varšavská smlouva, odtajněné stránky" české publikum neuvidí. Rusko totiž bez vysvětlení stáhlo prodej filmu z katalogu. Dokument vyvolal bouřlivé reakce kvůli zkreslování invaze v roce 1968 v Československu. Snímek chtěla do vysílání k výročí srpnových událostí zařadit Česká televize.

"Ruská televize bez vysvětlení prodej tohoto pořadu zrušila a vyřadila jej z katalogu distributora, Česká televize ho proto odvysílat nemůže," uvedla Alžběta Plívová. Dodala, že televize do speciálního komponovaného programu k 21. srpnu zařadí dokumentární film Invaze 1968 novináře Josefa Pazderky.

Ruský dokument uvádějící, že invaze vojsk Varšavské smlouvy byla zákrokem proti chystanému převratu, který mělo na svědomí NATO a bývalí esesáci a fašisté, vyvolal mohutnou kritiku ze strany odborníků i českých politiků.

Krátce po odvysílání se kvůli němu sešel český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s ruským velvyslancem Sergejem Kiseljovovem. Zatímco šéf české diplomacie označil dílo za hrubě zkreslené, velvyslanec se podle Zaorálka snažil význam snímku bagatelizovat. Zdůraznil, že stále platí dřívější vyjádření prezidenta Michaila Gorbačova i jeho ruských nástupců, kteří se přihlásili k odpovědnosti za invazi.

Podle Miloše Zemana ruská televize v dokumentu lže

K odvysílání dokumentu Českou i Slovenskou televizi dříve vyzvala iniciativa intelektuálů a představitelů veřejného života. Programový šéf ČT Milan Fridrich tehdy uvedl, že ČT o nákup licence usiluje.

Česká televize do komponovaného programu k 21. srpnu plánuje zařadit dokumentární film Invaze 1968 autora a režiséra Josefa Pazderky. Podle ČT v něm nabídne unikátní výpovědi o někdejších událostech a představí i sovětské archivní týdeníky referující o tehdejší invazi. Archivní materiály a svědectví Pazderka shromažďoval v době svého působení na postu zahraničního zpravodaje ČT v Moskvě.

V srpnu 1968 se ale lidé nebáli na tanky vylézt a snažit se s vojáky diskutovat nebo i bojovat.V srpnu 1968 se ale lidé nebáli na tanky vylézt a snažit se s vojáky diskutovat nebo i bojovat. | Blesk - M. Přibyl, P. Pravda, archiv Blesku

Mezi respondenty dokumentu nechybí sovětští velitelé invazních vojsk, důstojníci, řadoví výsadkáři, sovětští novináři, sledující události přímo v Praze nebo ruští disidenti, kteří za protest proti invazi strávili roky ve vyhnanství a psychiatrických léčebnách. Reflexi nabídne i poslední sovětský prezident a tvůrce perestrojky Michail Gorbačov. Projekt vznikl ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a v současnosti dostává také knižní podobu ve vydavatelství Torst.

1912 ( 16. července 2015 19:48 )

dnes lžete všude a samá americká propaganda !!!Jen češi opět jako ovce se hrbí a bé bé bé !!!

zauber ( 16. července 2015 16:53 )

Nikdo z nás ruský dokument ještě neviděl, ale už dobře všichni víme, že se jedná o ruské lži. ČT nemusí vysílat tzv. ruské lži, stejně vysílá jenom samé lži, ovšem ty lepší - ty jejich!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud