Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Oblačno 3°C

Největší černou stavbu Šumavy rozebraly bagry. Možná ji ale ničí bez povolení

Autor: ČTK - 
17. srpna 2015
10:30

Hrubou stavbu Relaxačního centra Prášily, která byla považována asi za největší černou stavbu Šumavy, rozebraly v minulých týdnech bagry. Objekt, který byl oproti původním plánům a stavebnímu povolení výrazně větší, se nelíbil obci, správě parku ani některým místním lidem. Centrum začala stavět v roce 2009 společnost Šumavské centrum zdraví, v níž figuruje vlivný advokát Miroslav Zámiška. Úřady ale stavbu zastavily. 

Nyní se rozměrný objekt změnil v hromadu sutin. Obec o demolici nikdo neinformoval, řekl starosta Libor Pospíšil. „Nevím o tom nic, jen to, že se to bourá. Byla za mnou demoliční firma, ale jen mi oznámili, že to bourají, žádné oficiální rozhodnutí jsem neviděl,“ řekl starosta.

Původně povolená stavba měla mít zastavenou plochu necelých 300 metrů čtverečních, ve výsledku tam investor postavil zhruba 650 metrů čtverečních,“ uvedl Ivan Adam z občanského sdružení, které proti stavbě vystupovalo.

Objekt v centru obce se nelíbil správě parku ani radnici. „Stavba neodpovídala původnímu stavebnímu povolení a navíc překračovala objemově i plošně rámec regulativů územního plánu,“ vysvětlil námitky obce starosta Pospíšil.

Demolice načerno

Stavební úřad v Sušici nejdřív nařídil zastavení stavby, pak zahájil jednání o jejím odstranění. Na žádost investora ale stavbu dodatečně povolil. Plzeňský krajský úřad ovšem vyslyšel odvolání odpůrců a nařídil stavebnímu úřadu obnovit řízení o jejím odstranění. Investor se proti tomu bránil a věc skončila u soudu. Podle Adama ale ještě nepadlo žádné rozhodnutí.

Občanské sdružení by teď chtělo vědět, na základě jakých úředních rozhodnutí se stavba bourá. Obává se, že černá stavba se načerno i demoluje. Také na demolici musí být totiž patřičná povolení a plány. Sdružení se také obává, jak se bude v parku nakládat s tunami sutě.

Na stavebním úřadu v Sušici odmítli cokoliv o stavbě a její demolici sdělit. „Stavební úřad nenařizoval demolici. Není to demolice, je to úprava stavby v souladu s projektovou dokumentací z roku 2007,“ řekl tajemník sušické radnice Petr Novák. Stavbu prý upravuje podle původních plánů sám investor. Zámišku se nepodařilo kontaktovat.

Vedoucí oddělení stavebního odboru krajského úřadu Helena Štvánová podle Mladé fronty Dnes zapochybovala, že před lety vydané stavební povolení stále platí. „Vím, že byly určitě podané dvě žaloby. Ale o tom posledním vývoji v Prášilech slyším poprvé,“ uvedla.

Likvidaci objektu vítá správa šumavského parku i aktivisté. „Odstranění stavby penzionu pana Zámišky v Prášilech, hyzdícího obec v Národním parku Šumava, je pozitivní vlaštovkou celostátního významu. Nestává se totiž, že tak velká nová stavba postavená načerno skutečně tlakem úřadů zmizí,“ řekl mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos.

gabreta ( 17. srpna 2015 16:00 )

Nedovedu si představit, že na Bakalu někdo v týhle pseudorepublice sahne! Nehledě na to, že v tý pevnosti tě bezpečnostní služba na fleku zastřelí. Tam totiž platí zákon o nedotknutelnosti majetku na 100%!!!

gabreta ( 17. srpna 2015 15:55 )

Ve Varech je to už stavba legální. Rusák sezval radnici k jednání na místě, připravil raut a všechna povolení dostal. Dneska je tam Děrevňa jak z Mrazíka vystřižená!!!

1912 ( 17. srpna 2015 15:03 )

a co ten Bakalův atomový kryt to se bourat nebude ?,Tak nikoho se neptat a zbourat to strašidlo at si to odveze do Švýcar ten zme..tek !! !!!!!

tomik007 ( 17. srpna 2015 14:19 )

Relaxacni stavba bunkru PTYC by jim asi dala trochu vic prace

ivoadler ( 17. srpna 2015 13:28 )

Já si myslím, že s tou demolicí dělá investor dobře: když furt remcáte, blbečkové, no tak to odstraním. Co víc si můžete přát? Když bude stavba pryč, odpadnou i nekonečné tahanice, nebude o čem se hádat. Jeden neví, co vlastně v Prášilech chtějí. Má tam ta stavba být nebo ne? Starosti, kam se sutí, jsou investora, ne obce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud