Přehled kvality vody: Kam vyrazit, než se ochladí, a po jakém koupání se osypete?

 • Autor: ČTK,ula - 
  14. 8. 2015
  05:00

  Díky tropickým vedrům trhají koupaliště rekordy v návštěvnosti, i když někde je vstupné až o pětinu vyšší než loni. Některým koupalištím se díky parnému létu vrátí ztráty z minulých let. Provozovatelé ale přiznávají, že kvůli náporu lidí je těžší udržovat kvalitu vody. Kvůli tropickým teplotám navíc vody ubývá. Blesk.cz vám přináší informace, kde není dobré osvěžit tělo koupelí.

 • 1.Koupaliště zatím bez front

  Ilustrační fotoIlustrační foto | 

  I když na mladoboleslavském koupališti je letos vstupné o pětinu vyšší, navštívilo jej už 60 000 lidí a provozovatelé předpokládají, že číslo bude ještě stoupat.

  Na letní plovárně v areálu českobudějovického bazénu už bylo za červen a červenec přes 22 tisíc lidí. Fronty se před pokladnou začínají tvořit už v 9:00, ačkoliv otevírací doba je až o půl hodiny později.

  Brněnská koupaliště také hlásí rekordy, ale lidé se nemusí obávat front nebo že by museli čekat, až jiní odejdou. „Tím, jak lidé během dne přicházejí a odcházejí, kapacita stačí. Lidé už si dokážou v Brně vybrat a myslím, že mají své oblíbené koupaliště,“ řekl provozovatel Dobráku Tomáš Galatík. Po několika letech, kdy bylo zavřené, si jej lidé podle něj znovu rychle oblíbili.

  Provozovatelé si musejí v tomto počasí a hlavně při tak vysoké návštěvnosti poradit především s čištěním vody. „Ne všichni se před vstupem do vody osprchují a při takovém počtu lidí je samozřejmě těžší udržet kvalitu vody,“ uvedl ředitel Starezu Martin Mikš. Provozovatelé proto nešetří na chemii a pravidelně dopouští čistou vodu, která zároveň udržuje stabilní teplotu, aby nebyla voda v tropickém počasí příliš teplá. Pokud ovšem dáváte přednost vodě zdarma, máme pro vás přehled, kde se rozhodně nekoupat.

 • 2.Praha a Středočeský kraj

   

  Koupaliště MotolKoupaliště Motol | 

  V hlavním městě je nejhorší voda v Rybníku Šeberák. Nejlepší je voda v Radotíně, tam však museli omezit kapacitu koupaliště kvůli nedostatku vody. Pokud vyrazíte na Džbán, tak se po koupání osprchujte. Voda se zhoršila i v Hostivaři.

  Ve středních Čechách je nejhorší voda v jezeře Ostrá na Nymbursku, kde je kvůli sinicím zakázáno koupání. Už se můžete koupat na koupališti Vyžlovka, ale hygienici radí po koupeli sprchu. Zhoršila se voda se voda na Orlíku, na Lavičkách, Trhovkách a Podskalí je voda ke koupání nevhodná, zhoršila se i voda v Bakově nad Jizerou.

 • 3.Pardubický kraj

  Ilustrační fotoIlustrační foto | 

  V Pardubickém kraji se místy rozmnožily sinice, ale i přes dlouhotrvající vedra se mohou lidé koupat ve všech přírodních nádržích.  Zvýšenou koncentraci sinic zaznamenali hygienici na všech třech lokalitách přehrady Seč na Chrudimsku. Kvůli zhoršené jakosti vody proto doporučují se po koupání osprchovat. Sníženou průhlednost vykazují rybníky Hluboký na Pardubicku a Rosnička na Svitavsku. Zakalená je rovněž voda v rybníku Dlouhý na Orlickoústecku, kde při posledních odběrech vzorků hygienici zjistili zvýšené hodnoty chlorofylu způsobené přítomností řas, počet sinic naopak výrazně klesl. Obdobná je situace ve vodní nádrži u autokempu Konopáč na Chrudimsku. Zcela bez problémů je nádrž Pastviny nebo přehrada Březina.

 • 4.Jihomoravský kraj

  Koupaliště DobrákKoupaliště Dobrák | 

  Rybník Suchý na Blanensku není ke koupání vhodný, hygienici doporučují nevstupovat. Horší kvalita vody je ve vodní nádrži Letovice na Blanensku a ve Vranovské přehradě v Bítově, Kopaninkách na Znojemsku, avšak voda by neměla způsobit žádné problémy. Určitě se po koupeli na těchto koupalištích osprchujte. Horší podmínky jsou na některých místech Brněnské přehrady (Kozí horka, Rakovec, Rokle, Sokolské koupaliště). Ve vodě plavou nečistoty. Ostatní přírodní koupaliště v kraji nemají žádný problém.

 • 5.Vysočina

  Ilustrační fotoIlustrační foto | 

  Kvůli sinicím je zakázáno koupání v nádrži Sedlice na Pelhřimovsku a rybníku Sykovec na Žďársku. Voda nevhodná ke koupání je také v rybnících Medlov na Žďársku a Černý na Jihlavsku. Zhoršenou kvalitu vody mají podle hygieniků rybníky Domanínský, Velké Dářko a Pilská nádrž na Žďársku a Dalešická přehrada v okolí Koněšínské pláže. Ve vodě je zvýšené množství sinic a chlorofylu. To představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží hlavně u vnímavých jedinců. Lidé by se po koupání měli osprchovat. Kvalitní vodu vhodnou ke koupání najdou lidé ve Malém a Velkém pařezitém rybníku na Jihlavsku, v lomu u Horní Cerekve a ve vodní nádrži Trnávka na Pelhřimovsku.

 • 6.Karlovarský kraj

  Obávaný vodní květ, který vzniká usazením sinic na hladině, je často vidět na první pohled.Obávaný vodní květ, který vzniká usazením sinic na hladině, je často vidět na první pohled. | 

  Zákaz koupání kvůli sinicím, vodnímu květu a i cerkáriím platí ve Velkém rybníce v Hroznětíně, zákaz koupání je i na největším koupališti v kraji, sokolovském Michalu. I když provozovatelé poskytují návštěvníkům vazelínu k odpuzení cerkárií, děti údajně po koupání měly vyrážku. Voda nevhodná ke koupání je také v nádrži Skalka na Chebsku. U Rybářské bašty na nádrži Jesenice je voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi.

 • 7.Plzeňský kraj

  HracholuskyHracholusky | 

  Ke koupání není stále vhodný rybník Hnačov na Klatovsku, stejně jako Valcha a koupaliště v Janovicích nad Úhlavou. Pouze někde je kvalita vody lehce zhoršená. Je ale malá pravděpodobnost, že by koupání mohlo způsobit zdravotní potíže. Platí to například pro jezírko Košutka v Plzni a pro další plzeňské rybníky Senecký a Šídlovský, který je znečištěný odpadky. U hráze Boleveckého rybníka jsou vodní rostliny. Neprůhlednou vodu vhodnou ke koupání má přehrada Hracholusky a České údolí.

 • 8.Olomoucký kraj

  Ilustrační fotoIlustrační foto | 

  V Olomouckém kraji je většina vodních ploch bez problémů. Podle odborníků se mohou lidé nadále koupat bez obav ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce i na Plumlovské přehradě. Vyplývá to z odebraných vzorků vody. Na obou vodních plochách nejsou podle hygieniků i přes vysoké teploty sinice ani mikroorganismy nadměrně rozšířeny.

 • 9.Jihočeský kraj

  Ilustrační fotoIlustrační foto | 

  Vodu v jižních Čechách ohrožují sinice, jejich výskyt je zvýšený u Vojníkova u orlické přehrady. Na dalších sledovaných místech už aktuální odběry z pondělí ukázaly vyšší míru sinice, např. na orlické nádrži u kempu Radava a tábořiště Podolsko, u lipenské přehrady pak na plážích v Horní Plané a v Černé v Pošumaví a rovněž v rybnících Hejtman a Staňkovský, které se nacházejí na Jindřichohradecku. Ve všech těchto lokalitách je voda nevhodná ke koupání.

 • 10.Královéhradecký kraj

  Ilustrační fotoIlustrační foto | 

  Na Rozkoši na Náchodsku byl zrušen zákaz koupání, přesto je voda i nadále pro koupání nevhodná. Příliš dobrá voda není ani v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku a na koupališti v Mladých Bukách – Sejfech. Po koupeli v této vodě se okamžitě osprchujte. Hygienici provedli rozbory také na koupalištích Dachova, Dolce, Teplice nad Metují či například ve Dvoře Králové nad Labem, kde je voda vhodná ke koupání. Hygiena také uvedla, že výsledky rozborů jsou platné jen k datu odběru a aktuální situace se může rychle změnit například po přívalových srážkách.

 • 11.Liberecký kraj

  Koupaliště v LiberciKoupaliště v Liberci | 

  V Libereckém kraji je kvalita vody výborná, ale koupaliště se začínají potýkat s nedostatkem vody. Nejhůře jsou na tom zřejmě Hejnice na úpatí Jizerských hor. Kvůli horším podmínkám město snížilo vstupné; pro děti na deset korun a pro dospělé na 20 korun. Podle měření hygieniků je ale kvalita vody v Hejnicích nadále výborná. Stejné to je i na většině dalších koupališť v kraji, která jsou pod dohledem hygieny. Hygienici nadále nedoporučují koupání na dvou místech: V Zákupech na Českolipsku a v Chrastavě u Liberce. Kvůli sinicím je zhoršená kvalita vody ke koupání v Hamerském jezeře v Hamru na Českolipsku i nedalekém Máchově jezeře. Hygienici doporučují lidem, aby se po koupání osprchovali.

 • 12.Moravskoslezský kraj

  Ilustrační fotoIlustrační foto | 

  Voda se zhoršila v nádrži v Budišově nad Budišovkou na Opavsku. Ve vodě je větší množství sinic a u dětí, těhotných žen a alergiků by koupel mohla vyvolat zdravotní potíže. Situace se zlepšila v Hlučíně. Sinice ubyly, ale nadále hygienici doporučují se po koupeli osprchovat.

  Máte doma bazén a máte problém s udržením kvality a čistoty vody? Ptejte se na chatu našich odborníků!

Doporučujeme
naidka ( 14. srpna 2015 07:56 )

Hlavně se rozhlédnout, jestli poblíž neplave nějaký utopenec.

1912 ( 14. srpna 2015 07:08 )

dá se nyní i koupat v Labi !!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa