Lékař o postiženém dítěti: Náhradní matka byla nemocná, víc ale selhali rodiče

Hlavní vinu podle lékaře nesou biologičtí rodiče dítěte  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: Andrea Ulagová - 
13. srpna 2015
05:00

V České republice neexistuje zákon, který by výrazně upravoval práva a povinnosti náhradních matek. Pokud biologičtí rodiče dítě odmítnou, nemohou být ani trestně stíhaní. První takový případ se stal v jižních Čechách. Ke kauze se v rozhovoru pro Blesk.cz vyjádřil MUDr. David Rumpík, odborný zástupce a ředitel kliniky reprodukční medicíny Zlín.

Existuje v ČR nějaký zákon, který asistovanou reprodukci upravuje?

MUDr. Rumpík: „Jediná zmínka o náhradním mateřství je v novém občanském zákoníku, upravuje adopci nebo osvojení dítěte. V jednom paragrafu je zmínka, že není možné osvojení a adopce v první linii mezi přímými příbuznými, s výjimkou náhradního mateřství. Pokud tedy bylo to děťátko porozeno náhradní matkou. To znamená, že pokud sestra sestře porodí miminko, tak je možné osvojení.“

Tento postup je tedy v kompetenci rodin a lékařů?

MUDr. Rumpík: „Ano, snažili jsme se, aby ta situace byla trochu regulovaná. Jsme rádi, že ta možnost, kdy dítě může donosit náhradní matka, tu je. Je spousta žen, které nemají dělohu, a proto je náhradní mateřství jediným řešením. Případ, který se stal v jižních Čechách, je ojedinělý, a nám je to velice líto. Z lékařského hlediska vidím určité ‚zahrabání‘ na straně biologických rodičů, kdy pod vidinou té vady dítě odmítli.

Může podstoupit oplodnění nemocná žena?

MUDr. Rumpík: „V tomto případě měla náhradní matka neurologické onemocnění, ale měla od svého ošetřujícího neurologa vyjádření o tom, že je možné, aby byla náhradní matkou. Ta paní, než do toho náhradního mateřství šla, byla v pořádku.

Rodiče si odmítli dítě převzít, mohou být biologičtí rodiče nějak trestně stíhaní?

MUDr. Rumpík: „Nemůžou být trestně stíhaní, protože jak jsem říkal, v ČR není zákon, který by to upravoval. Není žádná smlouva, která by se uzavřela, než pacienti do toho náhradního mateřství vstoupí, a tohle je jedno z úskalí, které hrozí, když se narodí dítě s vrozenou vadou, a ten pár, který to celé inicioval, tak může odmítnout osvojení dítěte. Což je eticky špatně a vidím v tom ze strany rodičů nezodpovědnost.“

V čem konkrétně vidíte etický problém? Nemůže být chyba i na straně náhradní matky?

MUDr. Rumpík: „To děťátko je biologicky rodičů, kteří si ho odmítli převzít, respektive vajíčka byla biologické matky a spermie biologického otce. Biologická matka nemohla mít dítě, protože nemá vlastní dělohu, a tuhle maminku přivedli do zdravotnického zařízení, sami si ji našli, sami si ji vybrali a byli přesvědčení, že to je ta pravá náhradní matka. To, že se narodilo dítě postižené, to je riziko každého těhotenství. Náhradní matka absolvovala v těhotenství vyšetření z mého pohledu poněkud liknavě, takže vidím pochybení, že nechodila na všechna vyšetření a ta vada se diagnostikovala pozdě. Nicméně ta rodina, která náhradní maminku poprosila, aby dítě donosila, o tom všem věděla a byla s ní v kontaktu.“

Bylo možné této situaci zabránit?

MUDr. Rumpík: „Samozřejmě. V dnešní době je stále více metod, které mohou konkretizovat, zda má dítě vadu, je možné absolvovat vyšetření ještě v době, kdy je možné těhotenství ukončit. Konkrétně tady u toho dítěte to ale není vada, která je tak složitá, má postižené dolní končetiny, pokud by bylo v péči rodiny, která by zajistila ortopedické pomůcky, je to dítě schopné dalšího plnohodnotného života.

lync ( 13. srpna 2015 12:30 )

to byla tvoje stará? Že to tak dobře víš co dělala

lync ( 13. srpna 2015 11:42 )

vybírají dítě jak na trhu, takovému páru by už nikdo neměl povolit zneužít tento způsob adopce

zelena.karkulka ( 13. srpna 2015 10:56 )

 Rumpík tyhle svinstva dělá už x let a těch průserů s náhradním mateřstvím měl už několik a to i ze zahraničí. Dokonce vymyslel ,,smlouvu,, , kterou se náhradní mateřství řeší. Ty náhradní matka shání jeho klinika ,takže moc nevěřím omu,že by tu mentálně postiženou sehnaly ty rodiče.Ty náhrad.matky to dělají zhruba za 250tis. On je známý tím,že za peníze udělánaprosto vše.

kaya30 ( 13. srpna 2015 09:16 )

No já nevím, s tím náhradním mateřstvím. Občanský zákoník ho sice zmiňuje, ale pro umělého oplodnění je v ČR možné použít pouze vajíčka té ženy, která dítě donosí, spermie muže, který společně s ní léčí neplodnost, nebo vajíčka/spermie ANONYMNÍHO DÁRCE... Takže bude chyba asi ještě někde jinde.

eliska963852 ( 13. srpna 2015 08:20 )

Rodiče se chovají jako trhovci, je dobře, že u nich dítě nebude.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud