Pátek 28. ledna 2022
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Oblačno, sněžení 4°C

Postižená náhradní matka porodila nemocné dítě: Nikdo ho nechce, skončilo v ústavu

Postižená náhradní matka porodila nemocné dítě: Nikdo ho nechce, skončilo v ústavu (ilustrační foto)
Postižená náhradní matka porodila nemocné dítě: Nikdo ho nechce, skončilo v ústavu (ilustrační foto)  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: dce - 
12. srpna 2015
14:22

Náhradní mateřství má ženám, které nemohou vlastní dítě odnosit, přinést možnost přeci jen mít vlastní dítě. Jenže je s tím spojeno mnoho rizik. Mezi nimi je i takové, že dítě, ačkoliv pochází ze zdravých rodičů, se narodí nemocné, nebo dokonce postižené. To se ve světě již stalo několikrát. A podobný případ existuje už i u nás. Jenže náhradní matka je sama postižená a trpí epilepsií!

V dětském domově skončil těžce postižený chlapeček už před rokem. Narodil se s ochrnutím nohou a páteře a epilepsií. Potřebuje neustálou odbornou péči a dohled. Náhradní matka se dítěte hned po porodu vzdala, stejně jako biologičtí rodiče, resp. otec, který byl napsaný v rodném listě.

Otřesný případ, který se udál na Uherskohradišťsku, už ale začal při výběru náhradní matky. Klinika, která provádí umělé oplodnění, náhradní matky nevybírá, tu si pár musí najít a přivést sám. A dvojice z jižních Čech podle deníku Právo přivedla lehce mentálně retardovanou ženu, která trpěla epilepsií!

Lékař, který měl trojici na starosti, zprvu na zákrok přistoupit nechtěl. Po nátlaku a čtyřech návštěvách ale ustoupil – náhradní matka totiž doložila, že je zcela bez epileptických záchvatů a podle lékařky je zdravotně schopná těhotenství a porodu.

Druhý problém nastal, když náhradní matka během těhotenství odmítla genetické testy, které by určily, zda je dítě zdravé. Ve 23. týdnu se potvrdily nejhorší obavy – dítě se nevyvíjí tak, jak má.

Ještě jeden týden měli lékaři na provedení potratu. K tomu ale nedošlo – žena prý neměla čas a na kliniku se nedostavila. A tím se osud malého chlapečka zpečetil – narodil se těžce postižený. Hned po porodu zamířil na operační sál, tam se mu lékaři pokoušeli spravit páteř a sádrami vtočené nožičky.

Nyní je na nohy ochrnutý a má epileptické záchvaty, zatím není jisté, zda je mentálně v pořádku. Kdo může za takto zpackaný proces? A co to znamená pro další náhradní matky a zoufalé rodiče? Tento krok k pořízení dítěte v našem zákoně totiž není nijak vyřešen, vše závisí pouze na morálce rodičů, náhradní matky a doktorech.

Místopředseda České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák tvrdí, že případ je ojedinělý. „Nebyla vhodně vybrána žena, která měla oplodněné vajíčko donosit. Náhradní matka by měla být vždy zcela zdravá,“ řekl deníku Právo.

Znáte nějaký podobný případ? Máte také špatné zkušenosti s náhradním rodičovstvím? Pokud ano, napište nám na email tip@blesk.cz

Simmie1994 ( 9. června 2017 23:43 )

Nehchápu pojem "Náhradní matka se dítěte vzdala." - Jak se může vzdát něčeho co není moje?

mak ( 13. srpna 2015 11:33 )

 Co to je za nesmysl? "Ještě jeden týden měli lékaři na provedení potratu. K tomu ale nedošlo – žena prý neměla čas a na kliniku se nedostavila. A tím se osud malého chlapečka zpečetil – narodil se těžce postižený." Kdyby ho zavraždili při potratu, tak by jeho osud zpečetěn nebyl?

tomik007 ( 12. srpna 2015 17:46 )

ten uz je osolenej i opeprenej - takze vedi do ceho jdou

tomik007 ( 12. srpna 2015 17:43 )

Meli si spis koupit pejska od Vietnamcu.

kukuku ( 12. srpna 2015 17:06 )

Inteligentní doktor z Moravy radil "Přiveďte si zdravou rodičku", pořadatelé akce z jižních Čech neposlechli, jeden dement se narodil a druhý to komentuje svými výmysly o Uherském Brodu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání