Hmyzí bodnutí může i oslepit. Jste si jistí, že nejste alergičtí?

Vosy se letos přemnožily, jsou agresivnější  (Autor: Pavel Ryšlink)
Autor: Andrea Ulagová - 
9. srpna 2015
06:28

Pokud jste dostali naposled žihadlo v dětství a neměli jste žádnou alergickou reakci, neznamená to, že nejste alergičtí teď. Všechny alergie se vyvíjí a mohou zmizet, ale také se nečekaně objevit. Alergie na vosí bodnutí je o to zákeřnější, že nastupuje velmi rychle a může mít fatální následky.

Reakce na bodnutí hmyzem je u každého člověka jiná. Jinak reaguje dítě s nižší váhou, jinak dospělý člověk. Obecně platí, že čím nižší váha, tím účinnější je hmyzí jed. Zhoršené reakce na bodnutí mohou mít starší a nemocní lidé a lidé se srdečními chorobami.

"Děti jsou sice ohroženější, ale paradoxně u dětí bývají nejzávažnější reakce na žihadlo spíše vzácnější," řekl Blesk.cz pediatr Michal Malina z FK Motol. "Naopak u dospělých jsou ty daleko závažnější, mohou vést až k úmrtí," dodal.

Malé dítě může zabít už 90 žihadel, smrtelná dávka je pro dospělého zdravého člověka asi 700 žihadel.

Žihadlo může i oslepit

Pokud vám pobodané místo oteče, je horké a bolestivé, je to normální reakce a místo stačí chladit, například ledem. Pokud vás ovšem vosa či včela píchne do blízkosti očí či úst, je lepší vyhledat lékaře.

„Naštěstí jsou případy bodnutí žihadla přímo do oka velmi vzácné. Oko na jakýkoliv přibližující se předmět reaguje sevřením víček a k těmto typům úrazů prakticky nedochází. Nicméně při přemnožení hmyzu je riziko vyšší. Jed včel, vos i čmeláků vyvolá v oku zánětlivou reakci, která vede k otoku a poškození tkáně - spojivky, skléry a rohovky - a často i přes veškerou lékařskou péči k trvalému poškození oka,“ vysvětluje lékařka Jana Mikšovská.

Žihadlo v oblasti víčka lze opatrně odstranit, ale pozor na váček na konci žihadla. Pokud jej zmáčknete, zvyšujete množství vstříknutého jedu. Ránu ošetřete dezinfekcí a chlaďte. V případě otoku použijte léky na alergii. Pokud ovšem dostanete žihadlo přímo do oka, vyhledejte okamžitě lékaře.

Pokud je vaše reakce na bodnutí silnější, objeví se například kopřivka, silnější otok, ošetřete místo jako u menší reakce, a užijte antihistaminika nebo kortikoidy.

Zvracení, průjem, porucha dýchání – silná alergická reakce

Pokud se objeví vyrážka, svědění, otok a navíc zvracení, průjem, tlak na hrudníku, těžké dýchání, chrapot a otok jazyka, jedná se o silnou alergii.

"Prudká alergická reakce nebo anafylaktický šok mohou nastat během pár minut po bodnutí a mohou být život ohrožující. Symptomy jsou: závrať, zrychlené dýchání a tep, pocení, dušnost, zvracení, silný pokles krevního tlaku, bledost, bezvědomí nebo srdeční zástava. Lidé, kteří již prošli alergickou reakcí, mají 60% šanci stejné nebo horší reakce na hmyzí bodnutí," uvádí na svých webových stránkách sdružení pro alergiky Máša.

A jak si ověřit, že jste alergičtí? Nejlepší je zajíst si k alergologovi, který může laboratorně zjistit přítomnost protilátek na blanokřídlý hmyz. Zároveň můžete podstoupit běžné kožní testy jako u jiných alergií. Pokud vám lékař alergii zjistí, neznamená to ještě, že jste silný alergik, co upadne po žihadle do bezvědomí.

Léčba – injekce nebo imunoterapie

Alergici u sebe mají obvykle léky, případně pero s adrenalinem (epipen), které si postižený podá v případě prudké reakce. Po použití takové injekce je třeba vyhledat lékaře. Alergii na hmyzí bodnutí lze léčit imunoterapií. Alergikovi jsou aplikovány vakcíny hmyzího jedu, který se v dávkách postupně zvyšuje a imunitní systém je tak na žihadlo lépe připraven.

e.44 ( 9. srpna 2015 12:53 )

Mě tedy pobodaný místo oteče, je horký ale nikdy jsem ho neměla a nemám bolestivý, zato vždycky svědí jako čert a maj to tak všichni co znám, tak kde je tedy chyba? V článku nebo jsme všichni divní jenom bleskáči jsou normální?

naidka ( 9. srpna 2015 09:54 )

Po pátém článku o vosách jsem alergická na články o vosách. Tentokrát sem dali Bleskáči "fujtajflovou" vosu jak hoduje na masu. Kdyby měla vosa tesáky, tak sem dají fotku "krvežíznivé a děsivé" vosy, jak o "šokujících" článcích o psech.

jardavozembouch ( 9. srpna 2015 08:21 )

u nas to vypada na peknou burinu. honem ven, nez potkame tu pani s imitacemi psu - kdo si porizuje male ratafaky?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud