Tanky, obrněné vozy i pandury. Češi odjeli na důležité cvičení NATO

Autor: Zuzana Štíchová - 
6. srpna 2015
15:00

Připravit se a demonstrovat, že vojáci NATO si s možným nepřítelem poradí - to je cíl velkého vojenského cvičení. Mezinárodního cvičení NATO v německém výcvikovém centru v Hohenfelsu se zúčastní 4500 vojáků. Velet mu bude český plukovník Josef Kopecký. Armáda vyslala na cvičení 1400 vojáků a 430 kusů techniky. Na západ odjely tanky, obrněné vozy i transportéry Pandur. Cvičení potrvá do 24. srpna.

Allied Spirit II, tedy Spojenecký duch 2 – to je název velkého vojenského cvičení nedaleko českých hranic. 1400 českých vojáků a 430 vozů se do německého výcvikového centra v Hohenfelsu přesouvalo jak po silnicích, tak vlakem. Na nákladních plošinách odcestovaly například tanky, lehké obrněné vozy i transportéry Pandur.

I obrněné vozy odjely na cvičení vlakemI obrněné vozy odjely na cvičení vlakem | npor. Radek Hampl

Tanky se přitom na nákladní vlak vešly „jen tak tak“, dokonce byly mírně větší než připravené plošiny. Naložit vozy tak vyžadovalo dobrou spolupráci řidičů a velitelů.

Tank se na vlak sotva vejdeTank se na vlak sotva vejde | npor. Radek Hampl

Dalších 280 vozů odjelo do Německa po silnici. Sedmihodinová cesta z Jinců čekala také kanonové houfnice DANA. „Téměř třísetkilometrovou trasu s námi absolvovalo také devět stařičkých náklaďáků Praga V3S a všechny bez problémů dorazily do cíle,“ pochválil osvědčenou techniku velitel dělostřelců Luboš Pánek. Na cvičení vyrazili také vojáci z Opavy.

Mezinárodního vojenského cvičení se kromě Česka a Německa zúčastní také USA, Velká Británie, Kanada nebo Maďarsko. Do 14. srpna se budou vojáci připravovat, samotné cvičení by mělo proběhnout od 15. do 24. srpna. Cílem je vypilovat vedení útočných, obranných i stabilizačních operací a sjednocení palebné podpory.

kalina107 ( 7. srpna 2015 06:07 )

A to ti řekl kdo , klaune ? To jste měli na školení červenokarťáků ? Jseš trapná filcka .

tgbg ( 6. srpna 2015 19:33 )

Musíme se připravit na nejhorší. V Rusku začal hladomor.

balika ( 6. srpna 2015 18:49 )

Nevím, co NATO nacvičuje a proti komu. Ukrajina je již odpískaná.Premiér Jaceňuk vyjádřil „znepokojení“, že už se o Ukrajině ve světě přestává mluvit. Co Sýrie? V Saudské Arabii zemřel starý král a jeho nástupce syn Salmán již zavítal s velkou delegací do Petrohradu a možná začne skutečný boj proti IS.Už se konala první schůzka syrského šéfa tajné služby s jeho saúdským kolegou přímo v Rijádu. Blízký východ bude zajímavý.

1912 ( 6. srpna 2015 18:47 )

media lžou i televizi a us -army mají radost jak nás tu okupuje ta islamistická vojenská armáda jinak se to nedá napsat protože jsou to samí mladí islamisti !!!!A armáda se svíčí s tou zločineckou usa.a připravovat se na vpád do Ukrajiny a na Rusko !!!

jardavozembouch ( 6. srpna 2015 18:09 )

jsem myslel, ze budou chranit NAS a ne hopsat jak nejake zasrate nato piska! fakt se za nase predstavitele stydim, ze toto vsechno dopousti. vsichni se usmivaji jako mesicek na hnoji, no, bohuzel se nevyselektuji sami, pac za jejich zady uz preslapuji dalsi adepti, kteri budou jeste blbejsi, chamtivejsi a vymysli hafo dalsich pitomosti, nad kterymi budou vsichni kroutit hlavami.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud