Putin si mne ruce. NATO snižuje obranu pobaltského vzdušného prostoru

Autor: mb - 
6. srpna 2015
05:10

NATO ustupuje Rusku, nebo to tak aspoň vypadá. Od září totiž NATO sníží počet leteckých hlídek nad Estonskem, Lotyšskem a Litvou o polovinu. A to i přes varování pobaltských států o údajné hrozící agresi ze strany Ruska.

„Od 1. září bude na hlídkování pobaltského prostoru vyčleněno 8 letounů,“ oznámila mluvčí NATO Carmen Romero. V současnosti však vzdušný prostor střeží 16 letadel, jedná se tak o snížení stavu o polovinu. „I tak se bude jednat o dvojnásobný počet strojů v porovnání s tím, kolik jich hlídkovalo v Pobaltí před ukrajinskou krizí,“ odmítá případné obavy Romero.

Kreml potěšen

Postupné přibližování NATO k ruským hranicím a zvýšená aktivita aliance vyvolává v Kremlu ostražitost. Vojenské cvičení NATO Rapid Trident na Ukrajině, kterého se v červenci účastnili vojáci 18 zemí, ruské ministerstvo zahraničí označilo za provokaci.

„Vojenské cvičení je jasnou demonstrací provokativní strategie NATO, která podporuje jednání kyjevské vlády na východě Ukrajiny,“ stálo v oficiálním ruském prohlášení. "Ústup" NATO tak jistě "ruského medvěda" potěší.

Jde o peníze

Rozhodnutí NATO ale podpořili i Litevci. Údajně se nejedná o ústup Rusku, cílem je úspora peněz. „V poslední době jsme nezaznamenali narušení vzdušného prostoru. Na základě těchto faktů došlo k rozhodnutí, které má zajistit efektivnější využívání techniky,“ prohlásil litevský ministr obrany Jouzas Olekas (59).

Dle ministra rozhodnutí bezpečnost Litvy neohrozí, ale na začátku července mluvil Olekas zcela jinak: „Znepokojuje nás dramatický nárůst případů, kdy ruské bombardéry narušují náš vzdušný prostor. Musíme posílit obranu. Nemůžeme vyloučit, že Putin brzy zaútočí na pobaltské země,“ pronesl dramaticky litevský ministr obrany.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

gabreta ( 6. srpna 2015 10:54 )

Ani ze srandy. Ale docházejí penízky. Ony ty jejich agrese a rozesí.rání po celým světě jsou dost drahý, hlavně pro nejzadluženější stát!!!

lipno ( 6. srpna 2015 08:22 )

Probůh, NATO dostalo rozum ?

provokaterka ( 6. srpna 2015 05:19 )

Jediný kdo napadá celý svět jsou USA,díky jim tu máme desetitisíce uprchlíků.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud