Eura na dovolenou Češi teď nakoupí levně. Kurz jim ale kazí národní banka
Česká měna balancuje kolem hranice 27 Kč/EUR, kterou jinak chrání intervencemi Česká národní banka (ČNB). V posledních dnech je koruna nejsilnější od listopadu 2013. A ČNB se proto rozhodla zasáhnout silněji, lidem eura na dovolenou nejspíš už dál nezlevní.
ČNB v minulosti opakovaně uvedla, že bude bránit posílení kurzu pod 27 korun za euro. Centrální bankéři se českou měnu snaží nad touto hranicí držet od podzimu 2013, kdy začali korunu uměle oslabovat – aby přiměli lidi utrácet a zajistili aspoň minimální inflaci.
Podle dat serveru Patria.cz se přitom koruna už v pondělí pod 27korunovou hranici krátce „podívala“. Informaci ale odmítli další obchodníci a analytici oslovení ČTK a s nimi i ČNB. Podle centrální banky se na mezibankovním trhu žádná transakce s korunou pod zlomovým kurzem neuskutečnila, a proto neměla zatím důvod zasahovat. To platilo dopoledne. Po 15. hodině ale přišla ČNB se zprávou, že s novými intervencemi začala.
Zásah proti silné koruně bude bez řečí
„Česká národní banka je v souladu s platným kurzovým závazkem nadále připravena automaticky, tedy bez nutnosti dalšího rozhodnutí bankovní rady, provádět časově i objemově neomezené intervence tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 korun za euro,“ uvedla pro Blesk.cz Kateřina Bartůšková z oddělení komunikace ČNB.
Pokud by naopak koruna výrazně oslabovala a euro se prodávalo třeba za 30 korun, centrální banka nehne brvou. „Tento kurzový závazek má asymetrický charakter, to znamená, že ČNB zasahuje pouze vůči posilování kurzu pod vyhlášenou hladinu. Rozhodující jsou ceny, za které se skutečně obchoduje,“ dodala Bartůšková s tím, že ČNB na mezibankovním trhu obchod pod zmíněnou hranici v pondělí dopoledne nezaznamenala.
Levný nákup eura je dobrou zprávou pro turisty, kteří si evropskou měnu přibalují na dovolenou. Menší radost už dělá kurz exportérům, kteří naopak za své výrobky dostanou méně peněz.
Kritická změna kurzu z listopadu 2013
ČNB zahájila intervence v roce 2013 kvůli obavě z deflace, tedy snížení cenové hladiny, která by oslabila hospodářství. Centrální banka tehdy během několika dní nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun. Koruna kvůli intervencím tehdy mezi 6. a 7. listopadem skokově oslabila ze zhruba 25,79 Kč/EUR na 26,98 Kč/EUR a v dalších dnech nad 27 korun.
V následujících měsících kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Na začátku letošního roku koruna krátkodobě oslabila nad 28 korun za euro. Od června ale kurz vytrvale klesal. Letos v červnu bankovní rada zopakovala, že bude v intervencích pokračovat a bránit posílení koruny pod 27 korun za euro.
Národní banka nám akorát kur´ví kurz. Její politika řízené inflace je protilidová. Zaslouží za to přes drž.ku. Odborně je nesprávná. Že řecká krize povede k zesílení kurzy koruny, to pochopí i wool. € není taková hvězda, za kterou ho vydávají bruselští i naši byrokrati. Proto je vzestup národních měn zákonitý.