Oběti tuniského masakru: Většina z nich jsou Britové

Autor: ČTK - 
27. června 2015
14:41

Většina obětí pátečního teroristického útoku v Tunisku jsou Britové. Uvedl to tuniský premiér Habíb Síd. Mezi mrtvými turisty jsou prý i Němci, Belgičané a Francouzi. Z prvních deseti identifikovaných obětí je osm Britů, jedna Belgičanka a jeden Němec. Češi podle dosavadních informací ministerstva zahraničí mezi mrtvými nejsou. Celkem si atentát v letovisku Sousse vyžádal 39 obětí, včetně atentátníka. Británie už kvůli sérii pátečních atentátů posílila bezpečnostní opatření v zemi.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond už v pátek uvedl, že mezi mrtvými je přinejmenším pět Britů. "Musíme se ale připravit na zprávy o dalších obětech," dodal. Britská ambasáda podle BBC už na místo tragédie vyslala krizový tým. "Všichni britští občané v těchto hotelech nebo jejich blízkosti by měli zůstat uvnitř a kontaktovat svého delegáta a ministerstvo zahraničí," uvedlo ministerstvo. 

Británie už v souvislosti s pátečními útoky v Tunisku, Kuvajtu a Francii posílila bezpečnostní opatření, především na velkých veřejných akcích. Britské policii se podle listu The Guardian dokonce prý podařilo zmařit chystaný útok na dnešní přehlídku u příležitosti Dne ozbrojených sil. 

Premiér David Cameron kvůli bezpečnostní situaci na dnešek svolal schůzku krizového výboru Cobra. Před jejím začátkem uvedl, že Británie se bude muset připravit na to, že "mezi oběťmi barbarského útoku bude velké množství Britů". "Uděláme vše pro to, abychom je dostali domů," uvedl Cameron následně k osudu britských turistů, kteří nadále v Tunisku zůstávají.

 

Video Bylo to peklo: Vyděšení Češi se vrátili z Tunisu plní emocí! Podívejte se! - Pavel Schuster

Tuniské úřady už dříve uvedly, že kromě zahraničních turistů z Británie, Německa, Belgie a Francie zahynuli při útoku v Sousse také Tunisané. Irská diplomacie už potvrdila smrt jedné Irky, která prý dostala pobyt v Tunisku darem od příbuzných spolu se svým manželem, který se zotavoval z operace srdce. České ministerstvo zahraničí podle pátečního sdělení zatím nemá informace o tom, že by mezi mrtvými byli čeští občané, situaci ale prověřuje. 

Řada turistů z postižené oblasti opustila podle BBC Tunisko už v noci na dnešek. Několik cestovních kanceláří zajistilo pro zájemce o dřívější odlet speciální lety. 

Britská média přinesla několik výpovědí očitých svědků atentátu. Britskou turistku Saeru Wilsonovou prý zachránil její snoubenec Matthew James, který se před ni vrhl. "Zasáhla ho kulka, která patřila mně," uvedla v rozhovoru s BBC. "Byl to nejodvážnější čin, jaký jsem kdy zažila. Musela jsem ho ale nechat na místě pod lehátkem, protože střelba neustále pokračovala," dodala. "Všude vládl chaos, těla plavala v hotelovém bazénu, který byl plný krve," řekla dál Wilsonová, jejíž přítel nakonec tři střelné rány přežil. 

Tváří v tvář útočníkovi se ocitl také 22letý Brit Tom Richards. Atentátník prý přímo před jeho očima v hotelu střelil dva lidi do hlavy. "Podíval se přímo na mě, myslel jsem, že jsem mrtvý," uvedl Richards, kterého však rána minula a zranila jeho vedle stojící matku. Rychle se prý pak ukryli na toaletě, kde Richards ošetřoval kromě své matky i další mladou ženu, jež se tu s těžkým poraněním rovněž ukrývala. Na toaletách zůstali schovaní do příchodu tuniských bezpečnostních složek. 

Útok, k němuž se už na sociální síti Twitter přihlásila organizace Islámský stát, se odehrál v pátek v letovisku Sousse, asi 100 kilometrů jižně od metropole Tunisu. Mladý útočník, kterého policie posléze usmrtila, střílel na pláži a v okolí hotelu Riu Imperial Marhaba. Kromě 38 mrtvých za sebou nechal také téměř 40 zraněných.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tarka1 ( 28. června 2015 15:26 )

hošík by se měl jmenovat "JAKOBY A VLASTNĚ"...o té slepici s mikrofonem Blesku ani nemluvě...

tgbg ( 27. června 2015 18:50 )

Putler to pěkně rozjel.

let410 ( 27. června 2015 16:45 )

Jo to bylo jiny maso kdyz RAF bombardovala Libiy v 2011.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud