Čechům úplatky nevadí: Dvě třetiny lidí by daly lékaři dárek, pětina i prachy!

Autor: ČTK - 
20. 6. 2015
20:13

Více než dvě třetiny Čechů jsou ochotny dát lékaři bonboniéru, lahev alkoholu či jiný drobný dárek, aby si zajistili lepší péči ve zdravotnickém zařízení. Pro pětinu lidí je přijatelné dát doktorovi ze stejného důvodu i peníze. Ukazuje to průzkum agentury Median pro Český rozhlas.

Sněmovna uplynulý týden odmítla poslanecký návrh znovu zavádějící příplatky za nadstandardní péči, například kvalitnější sádru nebo lehčí klouby, ministerstvo zdravotnictví chystá vlastní normu.

Dát peníze lékaři je pro 13 procent lidí přijatelné a šest procent respondentů se přiznalo, že "všimné" už nabídli. "Podle průzkumu se k tomu přiznávají jen neradi, a když už, tak spíš ti mladší," uvedl rozhlas. Drobnou pozornost či peníze nepovažují Češi za úplatek, ale za výraz poděkování lékařům.

Zhruba dvě třetiny respondentů považují za přijatelné využívat při zajištění lepší péče u lékaře známostí, zhruba třetina je připravena nabídnout lékaři nějakou protislužbu.

"Ono je vůbec zajímavé, že to, že je na vás doktor slušný, má někdo potřebu si kupovat bonboniérou. To by přece měl být standard. Lidé si opravdu neuvědomují, že toho lékaře už jednou zaplatili – zaplatili ho ve svém pojištění," řekl Radiožurnálu odborník na zdravotnické právo Jan Zahálka.

Pacienti si nyní oficiálně za lepší zdravotní péči připlatit nemohou. Buď souhlasí s tím, co proplácí pojišťovna, nebo musí zaplatit úplně vše. Některá zdravotnická zařízení to obcházejí a vybírají od pacientů takzvané sponzorské dary.

Veřejnost je však v názoru na nadstandardy rozdělená. Podle průzkumu s nějakou formou doplatků souhlasí až polovina lidí, druhá polovina je ale proti.

"Většina z té poloviny, 37 procent z celku, s tím souhlasí za podmínky, že by se nezměnil dnešní standard, který je hrazen z veřejného pojištění," dodal analytik Medianu Daniel Prokop.

Za zákrok na přání, jako je porod císařským řezem, by si rádo připlatilo 49 procent lidí, 46 procent dotázaných je pro možnost platit za lehčí sádry, oční čočky nebo lepší endoprotézy. Zavedení příplatků za péči se bojí hlavně senioři a lidé s nižšími příjmy.

Doporučujeme
dempe ( 20. června 2015 22:54 )

kurzové sázení, velmi spolehlivé informace : http://salveto.blogspot.cz/

bledulka ( 20. června 2015 22:23 )

Kdo je zdravý, tyto věci (úplatky ve zdravotnictví), neřeší. Běda tomu, kdo je nemocný!!!!!!!!! Nejsou všichni zdravotníci zkorumpovaní (to bych jim asi křivdila...), ale bohužel, bohužel.....RADĚJI BÝT BOHATÝ A ZDRAVÝ!!!!!!!!!!

buban ( 20. června 2015 22:01 )

Mnozí se tím ani netají, viz MUDr. Šmucler, který kdysi uvedl, že darované lihoviny používá do ostřikovačů. To je ještě ta lepší varianta. Horší je, když lékař darované láhve konzumuje.  

zkratik ( 20. června 2015 21:52 )

nemusím,sou stoly pod kterejma ty flašky vidíš,bohužel pro ně

hejhej ( 20. června 2015 21:39 )

Ryba vždy smrdí od hlavy. Politici a jejich lobisté okrádali stát a nebyli trestaní, soudci i policisté jsou úplatní.Pokud dostane doktor flašku nebo bomboniéru po vyléčení nejde o úplatek, ale o poděkování. Vím, že jsou mezi lékaři parchanti, kteří si o peníze řeknou, ale takové je lepší obejít.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa