Smrtící virus MERS v Česku: Byl to planý poplach! Čech nakažený není

Virus MERS se šíří z Jižní Koreje.  (Autor: Reuters)
Autor: mts - 
17. června 2015
09:44

Smrtící nákaza MERS, která po světě zabila už stovky lidí, se do Česka zatím nedostala! Testy vyvrátily podezření u pacienta (25), který od úterý ležel s rýmou a zvýšenou teplotou v pražské Nemocnici Na Bulovce.

Onemocnění virem vyloučil hned ve středu ráno ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). „Podle výsledků laboratorního vyšetření pacienta, který byl hospitalizován, s definitivní platností mohu potvrdit, že o onemocnění MERS nešlo,“ sdělil.

Muž sám měl podezření na MERS proto, že se koncem května vrátil z Jižní Koreje, odkud se teď nemoc do světa šíří. Navíc v neděli dostal rýmu a poté se mu zvýšila teplota, takže si raději zavolal záchranku.

Sanitka ho okamžitě převezla na infekční oddělení na Bulovce. Muž byl od té doby v bioboxu. V nemocnici zároveň začala rozsáhlá opatření. Ambulanci vyklidili a zdravotníci začali pracovat v ochranných oblecích.

MERS je označení pro blízkovýchodní syndrom dýchacího selhání. Patří do rodiny koronavirů. Poprvé se objevil v Saúdské Arábii v roce 2012. Záhy se rozšířil i do Íránu a Kataru. Letos v květnu zavlekl obchodník infekci do Jižní Koreje. 

Nejnověji zemřela na toto onemocnění jihokorejská žena (54), která trpěla chorobným rozšířením průdušek a vysokým krevním tlakem. Všichni Jihokorejci, kteří se v této zemi MERS nakazili, se infikovali v nemocnicích. Za poslední tři roky zabil virus po celém světě přes 400 lidí.

Video Mers nepotrvrzena! Ministr Němeček - Daniela Pilařová, Jitka Pecharová

andorea ( 3. července 2015 08:37 )

Vrátil se 29. května a inkubační doba je 14 dnů, ne?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud