Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Smrtící virus MERS v Česku. Na Bulovce je asi první nakažený pacient

Nákaza MERS, snímek ze Soulu  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
16. června 2015
15:54

Pražská Bulovka přijala prvního pacienta v ČR s podezřením na nákazu koronavirem MERS. Možným nakaženým je pětadvacetiletý muž, který se v květnu vrátil z Koreje. Dostal rýmu a teploty. Právě teď je v karanténě, jestli se opravdu nakazil, bude jasné zítra.

Mladý muž cestoval po Koreji jako turista. Podle hlavního hygienika se mu ale snad podařilo vyhnout se místům, kde bylo nejvíc nakažených. „Nebyl nikde ve zdravotnickém zařízení, což je dobře, protože tam byla ohniska nákaz,“ řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Turista s podezřením na nákazu je právě teď v bioboxu. Úřady mají prý přehled i o lidech, se kterými se po návratu z Koreje setkal. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) doufá, že jde jen o planý poplach. „Pokud ne, byly dodrženy všechny podmínky,“ dodal ministr.

„Je lepší být více opatrní, než něco podcenit,“ vysvětlil ministr zdravotnictví

„Systém byl připravený, pacient je izolován a jsou připravena opatření v případě, že se podezření potvrdí,“ uklidňoval situaci i hlavní hygienik. Podle něj nejde o stejné nebezpečí, jakým byla ebola. Na rozdíl od afrických zemí totiž mezi Koreou a Českem funguje lepší komunikace.

Video Čech na Bulovce má podezření na MERS! Letiště dezinfikuje záchody - Matěj Smlsal, Jan Jedlička

Opatření proti MERS na letišti

Letadla, která přiletí z Koreje, jsou podle hlavního hygienika čištěna a dezinfikována. Podobná opatření se pak týkají i prostor letiště.

Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit. Korejské ministerstvo informovalo, že dvě tamní nemocnice zahájily experimentální léčbu pacientů trpících MERS. Spočívá v injekčním podávání krevní plazmy odebrané uzdravujícím se pacientům.

Podezření na nákazu u Jihokorejce, který byl hospitalizován o víkendu na Slovensku, už testy vyloučily. Od května, kdy nákaza v Koreji propukla, zemřelo 19 pacientů a 154 lidí se virem infikovalo.

Léčba pomocí krevní plazmy byla s jistými pozitivními výsledky využívána i u vážně nemocných pacientů trpících onemocněním SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které způsobuje koronavirus z téhož kmene jako MERS a které si v roce 2003 vyžádalo na 800 obětí.

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba v roce 2012 objevila poprvé a kde od té doby nákaze podlehlo na 450 lidí. Do země virus zavlekl jeden z místních podnikatelů, který se počátkem května vrátil ze zemí Blízkého východu.

Světová zdravotnická organizace svolala kvůli šíření viru MERS na úterý do Ženevy mimořádnou schůzi.

kobyla1 ( 16. června 2015 23:11 )

lunatic: ty máš bohužel jen příznaky debility. Léčit se to nedá, ale taky se na to neumírá - tak buď v klidu . Jinak těžko budeš navštěvovat lidi, kteří nemají žádný zájem setkávat se se spodinou

delviar ( 16. června 2015 21:21 )

kamii ( 16. června 2015 20:44 )

Jestli sem naše vláda pustí ty všechny čmoudy , tak se můžeme těšit na všechny možné nemoce !

datelobecny ( 16. června 2015 20:21 )

http://www.parlamentnilisty.cz/profily/Jan-Sedlacek-73827/clanek/EU-chce-vyhubit-invazivni-druhy-Mam -par-navrhu-ktere-druhy-tam-zahrnout-41730 Vyhubme invazní druhy.

japome. ( 16. června 2015 18:29 )

To byl pavlík evolution, ne evík

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud