Svátek plný magie se blíží: Připravte se na letní slunovrat

Autor: Petra Neomillnerová - 
16. června 2015
06:31

Slunovrat se slaví odpradávna po celém světě, bez ohledu na kulturu, která v dané oblasti vládne. O letním slunovratu síla slunce vrcholí, začíná jím období plného léta.

Slunovrat (latinsky solstitium, také Litha, Midsummer) je astronomický termín pro okamžik, kdy sluneční paprsky dopadají kolmo na obratník Raka. Na severní polokouli nastává nejdelší den a nejkratší noc a také astronomické léto.

Letní slunovrat připadá na 21. června, přesný čas se může mírně měnit. Slunce vstupuje do trojice tzv. letních znamení – Raka, Lva a Panny.

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Podle keltské a germánské tradice mají ohně dodat slunci sílu, navíc oživují tajemné síly, které střeží poklady země. Slunovrat byl dnem magických obřadů.

21. června nás čeká letní slunovrat.

Jak se slaví slunovrat

Anglie

Velké oslavy slunovratu probíhají každoročně nedaleko od městečka Salisbury v jižní Anglii v tajemném komplexu menhirů a kamenných kruhů Stonehenge. Tuto stavbu pravděpodobně ovlivnilo pozorování a výpočet letního slunovratu a je možné, že se v něm pohanští kněží scházejí už několik tisíc let.

Lotyšsko

V Lotyšsku se slaví slunovrat po celou noc – nikdo nesmí spát, aby nezmeškal východ slunce. Dívky si uvijí věnečky z polního kvítí a chlapci dostanou korunu z dubového listí.

Lidé připravují pro tyto slavnosti speciální sýr a pivo, obcházejí domy a za zpěvu starých písní se obdarovávají. Ráno mají muži naskákat do nejbližšího jezera či řeky.

Poté, co oslavující přivítají východ slunce, skropí si tvář ranní rosou. V Čechách a na Slovensku se slunovrat slaví zejména jako folklorní slavnost.

CHATUJTE O SLUNOVRATU S ASTROLOGEM MILANEM GELNAREM

Švédsko

Mohutně se slaví i ve Švédsku, kde je slunovrat jedním z nejoblíbenějších svátků, protože ohlašuje příchod toužebně očekávaného krátkého severského léta a nekonečných bílých nocí. K oslavám příchodu léta ve Švédsku patří národní kroje a ozdobená májka – symbol úrody a plodnosti.

Slunovrat po křesťansku

Církev se dlouho snažila tradici oslav slunovratů vymýtit, později tradici překryla oslavami svatojánské noci. Zvyky i rituály však přetrvaly dál. Svatojánská noc je noc z 23. na 24. června. Je plná kouzel a magie, ožívají v ní nadpřirozené síly a otevírá se brána mezi světy.

Je možné vyvolat duchy zemřelých a spojit se s tajemnými mocnostmi. Země se otevírá a hledači pokladů vyrážejí. O svatojánské noci se také provádějí různé rituály, které sahají až do starověku. Jde třeba o skákání přes oheň nebo házení věnců do vody.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ivoadler ( 16. června 2015 10:27 )

Ve všech zemích na severní polokouli se o letním slunovratu mladí lidé koupali nazí a pak souložili. Pak se zahřáli u ohně, event. přes něj skákali. O těchto tradicích ovšem církev svatá nerada mluví.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud