Pondělí 6. prosince 2021
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Ropné zásobníky u Kyjeva pohltily plameny: Požár založili zloději!

Autor: ČTK - 
9. června 2015
09:56

Mohutný požár v noci zachvátil zásobníky ropy v rafinerii v obci Vasylkiv jihozápadně od Kyjeva. Z místa havárie se celé dopoledne ozývaly výbuchy, hasičům nestačila technika a povolána byla Národní garda. Podle agentury UNN zahynuli nejméně čtyři lidé, jedenáct dalších bylo zraněno a šest osob je nezvěstných. Požár se nedaří uhasit, kvůli velkému žáru se hasičské čety mohou k plamenům přiblížit jen na 600 metrů.

Podle předběžných informací oheň zavinili zloději, kteří se pokoušeli z jedné z nádrží odčerpat palivo a neopatrně zacházeli s ohněm. Možnou příčinou je podle expertů i závada na technickém zařízení nebo útok žháře. Svědci popisují, že jen za první půlhodinu zaznělo v rafinerii zhruba padesát explozí.

Plameny zachvátily sedmnáct zásobníků, uhasit se zatím podařilo jediný a oheň postupuje. Z okolí rafinerie byli všichni lidé evakuováni, píše UNN. Vyklizeny byly sousední obce Krjačky a Kobci. "Nedaleko požáru je dalších deset zásobníků, každý má kapacitu 5000 tun paliva. Vybuchnout mohou kdykoli," citovala agentura velitele hasičů.

Požár podobného rozsahu na Ukrajině podle něj nepamatují od 60. let minulého století. Krátce po prvních explozích se na místo dostavili hasiči, ale deset jejich vozidel bylo ohněm zničeno. Záchranáři se nyní snaží zabránit rozšíření požáru a hasí sousední les, který rovněž začal hořet. Podle nepotvrzených zpráv ukrajinských médií je nedaleko rafinerie i zásobník zemního plynu.

Kyjevská televize oznámila, že ministerstvo obrany se intenzivně zabývá nebezpečím rozšíření ohně na vojenské letiště ve Vasylkivě, které leží nedaleko rafinerie. Posádka na letišti byla uvedena do stavu nejvyšší pohotovosti. Zbrojní sklady jsou údajně pouhých padesát metrů od hranic petrochemického areálu.

Na místo havárie bylo povoláno několik stovek příslušníků ukrajinské Národní gardy, hašení sledují šéf ukrajinské Bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov, ministr vnitra Arsen Avakov a kyjevský starosta Vitalij Kličko. Exploze podle ekologických expertů vyvrhly do ovzduší velké množství formaldehydů a sazí. Kyselé deště mohou po měsíci podle agentury Unian dojít až do Berlína.

"Zaplatíme tak našim sousedům, kteří nás podporují morálně, finančně a politicky," citovala agentura šéfa Kyjevského ekologického střediska Volodymyra Borejka. V Kyjevě bude podle něj ovzduší znečištěno několik dní, lidé by měli sedět doma a neotvírat okna. Při budování areálu rafinerie byly podle šéfa kyjevských záchranářů Valerije Boryse porušovány bezpečnostní normy.

"Rezervoáry stavěli těsně vedle sebe, aniž by respektovali bezpečnostní vzdálenost. Kdyby se dodržovaly předpisy, taková situace by nevznikla," uvedl.

valkaamir ( 9. června 2015 14:56 )

Ukrajinci sami priznali ze nekdo kradl Naftu , presne tak jak u nas se nafta krade ale na Ukrajine je drazsi.Chteli na praci do ceska a meli na cestu v trakari malo nafty ja se tomu nedivim.No ale zase to odnesou Rusove.

valkaamir ( 9. června 2015 14:48 )

jak pise tady nekdo.to udelal Putin ,chytl ho tam Porosenko jak kradl z druhe nadrze. No doufam ze tam neschorely s tech 10ti pozarnich aut i ty ceske ktere jim se slavou cesko darovalo.S toho koure budou vsichni cerni tak bude Kyjev ted propagovat ze je prepadla Afrikaa nebo jeste lepe USA nam poslalo armadu cernoch na pomoc proti Rusku .

2244 ( 9. června 2015 14:11 )

Doufejme že jde vítr na východ.

milosuvadvokat ( 9. června 2015 13:46 )

mas bodku, me ji davas dozadu a ta je blbe videt

milosuvadvokat ( 9. června 2015 13:41 )

hadejte ktery je separatista!!! http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zive-utery-9-cervna-ukrajina-rusko-separatiste/r~a2f842b40b3 a11e590ae0025900fea04/

Zobrazit celou diskusi
Další videa