Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 12°C

Blýská se na lepší časy: Nezaměstnanost klesla, platy porostou

Autor: bru, ČTK - 
8. června 2015
11:38

Nezaměstnanost v Česku je nejnižší za posledních 6 let. Navíc přibylo i volných míst, těch je víc než 90 tisíc. V porovnání s minulým rokem je to o polovinu víc. Do budoucna by podle ekonomů měly narůst i mzdy.

„Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především rostoucí ekonomika a také doznívající nástup sezonních prací ve stavebnictví a zemědělství, dále pak ve službách, lesnictví, těžbě, potravinářství, lázeňství či turistickém ruchu,“ uvedla Kateřina Sadílková, která je pověřena řízením Úřadu práce ČR.

Bez práce je okolo 465 tisíc lidí a nezaměstnanost v květnu spadla na 6,4 procenta. Výhledově by podle Úřadu práce měli zaměstnavatelé nabírat další pracovníky, nezaměstnanost by tak mohla dál klesat.

„Vyšší tlak na růst mezd lze čekat ve druhé polovině roku a hlavně pak v roce 2016, až míra nezaměstnanosti trvaleji klesne pod úroveň šesti procent,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Zájem je hlavně o řidiče náklaďáků a dělníky

V květnu byl největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, kováře a nástrojáře, kamnáře, montážní dělníky, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy či obsluhu pojízdných zařízení. Tradičně velká poptávka je také po technických profesích.

Poptávka je hlavně po dělnících. Poptávka je hlavně po dělnících. | Archiv Blesku

„Vzhledem k tomu, že se zvyšuje ekonomický potenciál firem, roste poptávka po nové pracovní síle v řadě odvětví, a to napříč všemi obory,“ uvedl ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.

Nezaměstnanost klesla v celé republice, nejnižší je v Praze-východ, a to 2,9 procenta. Naopak nejvíc lidí bez práce je v Ústeckém kraji, podíl nezaměstnaných tam činí 9,7 procenta.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa