Zemětřesení v Malajsii: Na čtyřtisícovce našlo smrt jedenáct lidí

Nejvyšší hora Malajsie Kinabalu  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, lm - 
6. června 2015
10:23

Nejméně 11 lidí zahynulo na nejvyšší hoře Malajsie Kinabalu při pátečním zemětřesení o síle 6,0 stupně. Nález devíti dalších těl oznámilo dnes podle agentury AP malajsijské ministerstvo turistiky. Po dalších osmi turistech záchranáři ještě pátrají, řekl ministr Masidi Manjun.

První informace mluvily o dvou mrtvých. Více než stovka osob, včetně cizinců, zůstala celý pátek a část noci na dnešek kvůli zablokované sestupové trase na čtyřtisícovém horském velikánu uvězněna. Po půlnoci místního času se skupina 137 lidí dostala do bezpečí, blíže neupřesněný počet osob se ale stále pohřešuje, informovala dnes agentura AFP.

Podle úřadů si otřesy půdy vyžádaly smrt místního horského vůdce a dvanáctileté singapurské dívky. Zemětřesení způsobilo sesuvy půdy a pády kamenů, které zatarasily cestu dolů 137 turistům. Ti byli nuceni strávit část dnešní noci na svahu hory, kde teplota klesá v nočních hodinách k nule stupňů Celsia.

Počáteční snahy přeživší urychleně evakuovat nebyly úspěšné, protože vrtulníky nemohly na hoře vysoké 4095 metrů kvůli špatnému počasí přistát. Na pomoc turistům se vydali zaměstnanci místního přírodního parku a 32 horských vůdců a dnes ve 2:50 místního času (pátek 20:50 SELČ) je dopravili do bezpečí.

Podle agentury Reuters byli v době zemětřesení na hoře turisté z 16 zemí - kromě 117 Malajsijců a 38 Singapuřanů také Američané, Nizozemci, Britové, Francouzi, Australané a také turisté z Belgie, Thajska, Filipín, Kazachstánu, Indie, Nového Zélandu, Jižní Koreje, Dánska a Číny. Z nich 52 se dostalo dolů již dříve v pátek.

Otřesy půdy vycházely z hloubky deseti kilometrů a měly epicentrum ve státě Sabah na ostrově Borneo, 54 kilometrů od zmíněné hory. Zemětřesení poničilo turistické chaty a další zařízení na hoře Kinabalu. Kvůli otřesům se také na hoře odlomila část skalního útvaru známého pod názvem Oslí uši.

jardavozembouch ( 6. června 2015 11:18 )

Asi to bude znít hnusně, ale asi bych těm horolezeckým turistům záchranáře neposílal. Bohužel s nimi jdou šerpové, kteří to odnesou, stejně jako ti záchranáři. Je fantastické, že horolezci se vypinoží na vrchol, v ruksaku jen základní věci, dýchací přístroj a na vrcholu slavnostně zapíchnou vlajku. Že s nimi lezou ti šerpové, co mají na zádech veškeré vybavení toho paturisty, lezou bez dýcháku, navíc těm pitomcům ještě pomáhají, to už nikdo neocení.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud