Pět mrtvých, milion evakuovaných a nákup hrůzy. Chile zasáhlo silné zemětřesení

Autor: ČTK, mts - 
17. září 2015
06:36

Zemětřesení v Chile si vyžádalo pět obětí a trvá hrozba přívalových vln tsunami, evakuován byl asi milion lidí. Otřesy měly sílu 8,3 stupně, a byly cítit dokonce až v Buenos Aires, které leží na opačném břehu Jižní Ameriky. Chvíle hrůzy zažili lidé i při běžném nakupování v supermarketu.

V důsledku otřesů se v Santiago de Chile začaly kývat budovy a lidé v panice utíkali na ulici.

Úřady vydaly i varování před přívalovou vlnou tsunami, která může zasáhnout pobřeží Chile, Peru, americkou Havaj, pobřeží Kalifornie, ale i Francouzskou Polynésii či Nový Zéland.

Chilská vláda vyzvala obyvatele, aby se raději z pobřežních oblastí evakuovali. V chilském městě Coquimbo již zaznamenali vlny vysoké 4,5 metru, uvedlo námořnictvo.

Mrtví pocházejí z měst Coquimbo a Tongoy, která byla rovněž rozsáhle zaplavena. Do oblasti ihned vyslali armádu, která má zabránit rabování.

Podle starosty města Illapel, které se nachází poblíž epicentra zemětřesení, se tamní lidé ocitli zcela bez elektřiny a pitné vody. „Máme strach, ve městě zavládla panika,“ uvedl starosta Denis Cortés.

Asi po dvaceti minutách od hlavního zemětřesení přišly ještě čtyři následné otřesy o síle až 6,4 stupně.

Agentura Reuters s odvoláním na svědky napsala, že otřesy byly cítit až v argentinském Buenos Aires, které leží na východním pobřeží jihoamerického kontinentu.

Podívejte se na chvíle děsu, které zažili lidé v Chile při nákupu v supermarketu:

Video Zemětřesení v Chile zastihlo lidi i během nákupu, na který jen tak nezapomenou - Press Reset Radio

Chile zažilo i nejsilnější zemětřesení na světě

Chile je zemí s jedním z nejvyšších výskytů zemětřesení na zeměkouli. V roce 2010 jej zasáhlo zemětřesení o síle 8,8 stupně. Následná vlna tsunami způsobila ve středním a jižním Chile rozsáhlé škody a zabila přes 500 lidí.

Nejsilnější zaznamenané zemětřesení v historii se odehrálo také v Chile – nastalo v roce 1960, mělo sílu 9,5 stupně a zemřelo v jeho důsledku více než 5000 lidí.

balika ( 17. září 2015 09:16 )

Tomu říkám fungující stát - obrovské zemětřesení a pouze 5 obětí. To znamená stavební předpisy fungují a dodržují se, záchranné složky fungují, policie funguje, armáda funguje, varování obyvatelstva funguje - lidé poslechnou výzvy, hyenismus je v zárodcích eliminován.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud