Na Ukrajině změní názvy desítek měst: Zbaví se sovětského dědictví

Autor: ČTK - 
5. června 2015
08:00

Na Ukrajině musí do konce letošního listopadu změnit název 66 měst, která nesou jména pohlavárů komunistického totalitního režimu. Napsala to ukrajinská agentura Unian s odvoláním na kyjevský Ústav paměti národa. Změnu jmen, ale například i likvidaci všech sovětských a komunistických památníků, ukládá Ukrajincům zákon o zákazu propagace komunistického a nacistického režimu schválený letos v květnu.

Změna názvu se týká 22 velkých ukrajinských měst a 44 menších sídel. Zmatek na mapách může vyvolat skutečnost, že většina z nich leží v oblastech, které ukrajinské správní orgány nekontrolují – dvacet jich je v Doněcké oblasti, 17 v Luhanské oblasti a devět na Krymu. Jak se k reformě postaví proruští radikálové či krymské okupační úřady, není těžké odhadnout.

Největším městem, které čeká změna názvu, je zřejmě Dněpropetrovsk, jenž nese jméno bolševického revolucionáře Grigorije Petrovského. O starý název přijdou například i města Komsomolsk, Kirovhrad, Dniprodzeržynsk, Illičivsk, Uljanovka nebo Ordžonikidze. 

Přejmenování měst podle zasloužilých komunistických velikánů bylo v dřívějším SSSR zcela běžné. Některé názvy byly zrušeny ještě v sovětské éře, protože jejich nositelé upadli v zapomnění či v nemilost. Například povolžské město Naberežnyje Čelny neslo šest let jméno Brežněv po vůdci sovětské komunistické strany, své město měl v Rusku krátce i jeho nástupce Andropov (nyní Rybinsk). Ke starým názvům se už v 60. letech minulého století hromadně vrátila města Stalino či Stalin, Stalingrad dostal jméno Volgograd. 

Na sovětské mapy se v roce 1976 dostal i československý komunistický prezident Klement Gottwald, když bylo jeho jménem pojmenováno ukrajinské městečko Zmijiv v Charkovské oblasti. Ke svému původnímu jménu se vrátilo už v roce 1990. 

Dnešní ruské vedení na ukrajinské snahy vymýtit komunistickou symboliku pohlíží nelibě. Moskvě vadí zejména likvidace sovětských pomníků v ukrajinských městech včetně soch bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina a zakladatele sovětské tajné policie Felixe Dzeržinského. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

dumik ( 7. června 2015 20:30 )

ty nikoho nenmůžeš dopálit, protože jsi prostě jen hloupý, takže tak

japos22 ( 5. června 2015 18:43 )

olkl ( 5. června 2015 13:32 )

a Putin je už nastavuje!!! DU-RA-KI

olkl ( 5. června 2015 13:27 )

ubožáci mě vždy dostanou...

olkl ( 5. června 2015 13:25 )

Ale já jsem na rozdíl od tebe NĚKDO..nemám potřebu si na něco hrát, nemám zapotřebí se sr.át s ubožáky tvého typu...já se mám moc dobře...jen mě baví vytáčet vás - bolševiky a ruské primitivy...prostě mě to baví...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud