Egyptský exprezident Mursí: Odsouzen k trestu smrti

Autor: ČTK - 
16. května 2015
12:17

Egyptský soud v sobotu vynesl trest smrti nad bývalým egyptským prezidentem Muhammadem Mursím za organizaci hromadného útěku z vězení v roce 2011 a za konspiraci se zahraničními radikálními organizacemi. Jako všechny ostatní hrdelní rozsudky musí i tento trest smrti potvrdit velký muftí, který je nejvyšší náboženskou autoritou v zemi.

Ve dvou procesech projednávaných v Káhiře byl exprezident z řad Muslimského bratrstva obžalován kromě jiného i ze špionáže ve prospěch Kataru nebo ze spiknutí s palestinským radikálním hnutím Hamás za účelem destabilizace země.

V souvislosti s kauzou hromadného útěku z vězení v roce 2011 bylo dnes k hrdelnímu trestu odsouzeno kromě Mursího i dalších 105 členů Muslimského bratrstva, informovala agentura Reuters. Trest smrti hrozil Mursímu i na závěr jiného procesu minulý měsíc.

V prvním rozsudku tehdy nakonec poslal soud exprezidenta na 20 let do vězení za podněcování k násilí při protivládních protestech v prosinci 2012.

Islamista Mursí podle soudu nese spoluvinu na smrti deseti demonstrantů. Mursí zvítězil s podporou islamistického Muslimského bratrstva v roce 2012 v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubáraka.

Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 ho ale svrhl vojenský puč pod vedením současného prezidenta Abdal-Fattáha Sísího.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud