Chtěl Rusům omezit vodku: Kampaň proti alkoholismu byla chyba, uznal Gorbačov

Michail Gorbačov promluvil o svém tažení proti alkoholismu v Rusku
Autor: ČTK - 
15. 5. 2015
23:10

Vyhlásil boj proti sovětským alkoholikům. A že jich v tak velké zemi nebylo málo. Michail Gorbačov nyní promluvil o své kampani na omezení pití v Rusku. Uznal chyby, zároveň zavzpomínal na to, jak se v Sovětském svazu nezřízeně pilo.

První a zároveň poslední prezident již neexistujícího SSSR Michail Gorbačov po 30 letech přiznal, že jeho kampaň proti nezřízenému pití alkoholu v zemi byla chybná. Řekl to v rozhovoru, který dnes zveřejnil list Komsomolskaja pravda.

„Myslím, že kampaň proti alkoholu byla přece jen chybná v tom, jakým způsobem se prováděla. Týká se to zavírání obchodů, zejména v Moskvě. Velkých front. Růstu výroby samohonek. Zmizení cukru z obchodů. Bylo třeba ne provádět kampaň, ale vést plánovaný dlouhodobý boj proti alkoholismu,“ zhodnotil Gorbačov svou nepodařenou prohibici.

Podle jeho slov přijetí příslušných opatření, která se v tehdejším ústředním výboru vládnoucí komunistické strany připravovala šest let, mělo za cíl snížit vysokou míru alkoholismu mezi občany Sovětského svazu. „Víte, v letech, která předcházela zahájení této kampaně, se mezi lidmi skutečně nezřízeně pilo. Už (bývalému generálnímu tajemníkovi ÚV KSSS Leonidu) Brežněvovi přicházely hořké dopisy: ‚Všude kolem se pije, děti vůbec neznají své věčně opilé rodiče, kteří někde mizejí, a rodiče zapomínají na děti‘,“ připomněl Gorbačov.

„Otec takzvané perestrojky a glasnosti“ – tedy politiky změn, jež postupně vedly k rozpadu Sovětského svazu a k pádu komunistických režimů nejen v SSSR, ale i v dalších zemích východní a střední Evropy, včetně Československa – je nicméně přes nedostatky kampaně přesvědčen, že přinesla i něco pozitivního. „Ano byly chyby – díry v rozpočtu, fronty. Byla tam ale i pozitivní věc – pokles úmrtnosti, začalo se rodit více dětí. Během protialkoholické kampaně zemřelo o 1,6 milionu lidí méně, než v předchozích letech. Výrazně se snížil počet nehod ve výrobě, na silnicích,“ řekl Gorbačov.

Kampaň se pak podle něj musela zastavit především kvůli rozpočtovým ztrátám a kvůli rostoucí nespokojenosti lidí. „Vystřízlivění společnosti nelze dosáhnout naráz. Na to jsou potřeba léta. A bojovat je nutné bez přestávek, neustále. Myslím, že i nyní je třeba bojovat s alkoholismem. Pokud toho necháme, bude ještě hůř,“ varoval Gorbačov.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

tesarl ( 16. května 2015 12:23 )

Stejný jako u nás, my vedeme v chlastu i před Dány.

tesarl ( 16. května 2015 11:42 )

Krom islámských zemí chlastá celej svět.  

tgbg ( 16. května 2015 08:33 )

Rusko země lidí zdegenerovaných chlastem.

morrisejko ( 16. května 2015 02:43 )

Aj tuná u nás v Čiernej pri Pi.či pri ukrainskei granici šo slopeme o dušu aj sami pálime,vštkim našim cigánom z dediny chutna tak načo bi to zakadzovali.Aj moj psík lubi vodku tu chorticu ,lebo má fajnove jazicisko,kedze vajdovej Otylii íže pic.ču take je z teho potem tiez najebana

westouw ( 16. května 2015 00:51 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa