Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Obědy pro chudé české děti: Zaplatí se z peněz EU 20 milionů jídel?

(ilustrační foto) Zaplatí se z peněz Evropské unie 20 milionů jídel?
(ilustrační foto) Zaplatí se z peněz Evropské unie 20 milionů jídel?  (Autor: scom)
Autor: kol, tho, ČTK - 
12. května 2015
05:00

V Česku je podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí 100 tisíc chudých dětí. Jejich rodiče pobírají dávky a nemůžou jim ani zaplatit obědy ve školních jídelnách. Podaří se pro ně získat 600 milionů z Evropské unie?

Nyní se ceny obědů v jídelnách pohybují od 25 do 31 korun. Záleží na věku dítěte a na konkrétní jídelně. A Česko má nyní šanci získat vysokou částku právě na obědy.

„Celková alokace programu do roku 2020 činí 750 milionů korun. Záleží na zájmu krajů, školních zařízení a rodičů. My ale počítáme s tím, že by se využilo až 80 %,“ řekl Blesku Petr Habáň, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí. Z 600 milionů by se tak dalo zaplatit 20 milionů třicetikorunových obědů.

Stejným problémem se už dva a půl roku zabývá i charitativní projekt obecně prospěšné společnosti WOMEN FOR WOMEN – Obědy pro děti. Minulý rok v prosinci už bylo do tohoto programu zahrnuto 945 dětí ze 187 základních škol, což je o 575 dětí více než za předešlý školní rok.

„Velmi rychle přibývá rodičů, kteří nemohou svým dětem platit školní obědy. Nejde přitom jen o rodiny ze sociálně vyloučených lokalit, ale hlavně o matky samoživitelky a otce samoživitele. Tedy o skupinu lidí, kteří jsou v současnosti nejvíce ohroženi nezaměstnaností a možným pádem do chudoby,“ upozornila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Na to, že chudé děti nemají na obědy ve školách, například již před dvěma lety upozornila radnice Prahy 7. Tehdy se rozhodla vypsat sbírku, z jejíhož výtěžku by se vybraným dětem obědy platily. Pražští sociální demokraté se snaží na všech školách v metropoli spustit projekt tzv. obědového konta, z něhož by školy platily obědy dětem ze sociálně slabých rodin.

salto ( 12. května 2015 09:47 )

Minulej režim jsem neměl rád, ale začíná mi připadat čím dál tím lepší. Vládnoucí špičky dělají všechno pro to, aby se zjevil nějakej Sládek, či nedejbože Gottwald...

salto ( 12. května 2015 09:44 )

Opláchni se studenou vodou... Zrovna tito hoši můžou zbouchnout jenom sebe, ale chlastem. Jde o to, že nám veškerá ta verbež lhala pro svůj zisk a nikdo neříkal jak těžko bude tomu šůviksu, kterej nekrade....

eliska963852 ( 12. května 2015 09:37 )

Zapomněl jsi dodat, že všechny samoživitelky zbouchnul Havel, Kalousek a Karel.

lukreciaborgia ( 12. května 2015 08:30 )

ladybug-V jídelnách se vaří výborně.Kontrolujou to pořád a jak píšu níže,"zlatíčka" vyhazujou do koše ovoce,zeleninu a vše co je zdravé.A ty vaříš doma co???Jestliže jsou v jídelnách blafy,tak ty chodíš do 5ti hvězdičkového hotelu???Nebo co doma jíte???

dandova ( 12. května 2015 08:30 )

Bratranec vařil na střední škole, když byla kuřecí stehna, haranti to vracely.

Zobrazit celou diskusi
Další videa