Rodiče 100 tisíc českých dětí nemají na oběd! Jídlo pro chudé zdarma?
Až 600 milionů pro 100 tisíc chudých dětí v Česku? Těm, pro které nemají jejich rodiče peníze na školní stravování, by teplý oběd do budoucna mohla zaplatit Evropská unie.
V Česku rychle přibývá rodin, které nemohou zaplatit dětem ve školách a školkách oběd. Přitom pro mnohé je to jediná šance, jak se alespoň jednou za den pořádně najíst. „Z našich analýz se ukazuje, že se zvyšuje počet dětí, jejichž rodiče nemají ani na jedno teplé jídlo denně,“ řekl ministr školství Marcel Chládek (47).
Nejde prý ale jen o rodiny z takzvaně sociálně vyloučených lokalit. „Jde hlavně o matky samoživitelky a otce samoživitele. Tedy o skupinu lidí, kteří jsou v současnosti nejvíce ohroženi nezaměstnaností a možným pádem do chudoby,“ tvrdí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (46).
Školní oběd přitom vidí pro chudé děti jako zcela zásadní věc. „Chceme eliminovat sociální vyloučení dětí z kolektivu a v neposlední řadě je obědem zdarma motivovat k pravidelné školní docházce,“ řekla Marksová.
Ačkoliv v Česku už funguje charitativní program Obědy pro děti, kde lidé přispívají právě na jídlo chudým školákům, určitě to není řešení pro všechny. Pomoci by ale mohla Evropská unie.
Z jejích fondů má Česko šanci získat až 600 milionů. Z těchto peněz by se pak školám a školkám uhradily obědy pro vytipované děti od 3 do 15 let, jejichž rodiče pobírají dávky v hmotné nouzi. Právě takových dětí je nyní v Česku podle odhadů 100 tisíc. Takové řešení pro příliš chudé rodiny by pomohlo i ředitelům škol.
„U nás je to minimálně 15 až 20 rodin. Uvítáme jakoukoliv pomoc, která zlepší jejich situaci. V současnosti využíváme pomoci charitativních organizací, za což jim děkujeme,“ řekl nám ředitel školy ve středočeských Pečkách Luboš Zajíc.
Každý osmý Čech se podle nejnovějších statistik ocitl během roku v situaci, kdy neměl na jídlo. Údaje zveřejnila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, která hodnotila 40 zemí světa. Češi se v žebříčku ocitli zhruba uprostřed. Na otázku, zda jim někdy během roku chyběly peníze na jídlo, totiž 12,7 % odpovědělo kladně. Je to méně než průměr ostatních zemí, kde to bylo 13,2 %. Jsme tak na tom lépe než třeba Slováci, Poláci či Maďaři. Například ve Švýcarsku si jídlo kvůli chudobě nemohlo koupit jen 4,1 % lidí.
Pokud program Evropská komise schválí, škola či školka vybere děti ze sociálně slabých rodin, které nechodí na oběd. Rodiče dostanou nabídku na bezplatné obědy ve školní jídelně. Podmínkou je, aby rodiče měli potvrzení od úřadu práce, že dostávají dávky v hmotné nouzi.
Přesně tak, většina z nich prokouří několik set měsíčně, když kouří minimálně oba rodiče, jde ta částka už do tisíců
. Když má na cigarety ze sociálních dávek, tak ať laskavě koupí dětem obědy. Já bych ty obědy strhávala hned z dávek, aby se jim nedostala ta částka vůbec do ruky. Děti by měly jisté obědy a táta s mámou ať si trhnou. Stačí se podívat před budovu, kde si chodí žádat o dávky, postávají, pokuřují
. A ne aby se ze společného platily obědy dětem, když jim je rodiče nezaplatí. Chápu, že může být vyjímka, kdy je finanční tíseň třeba po úmrtí jednoho z rodičů. Ale to jsou vyjímky. Pokud jsou v rodině kuřáci, tak žádné placené obědy
. Viděla mladou matku, 3 děti, jedno v kočáru, dvě se kočárku držely, máma těhotná, ale cigaretu v ruce
.