Nová zbraň na rakovinu: 120 nemocných dostalo šanci na život

Autor: Iva Dvořáková, zrk - 
29. dubna 2015
07:05

Použít vlastní imunitu jako zbraň proti agresivním nádorům, to je unikátní metoda, kterou nově léčí své pacienty čeští onkologové. Jedním z pacientů je i pan Karel.

Před 7 lety objevil na zádech útvar, který hnisal a svědil. Zpočátku mu nevěnoval pozornost, ale manželka ho rázně poslala na kožní. „Musel jsem ihned do nemocnice, kde mi znaménko vyřízli, a já myslel, že je po všem,“ vypráví pan Karel. Ale nebylo.

Lékaři zjistili, že jde o maligní melanom, tedy agresivní kožní zhoubný nádor. „Navíc se objevily i metastázy v plicích a já musel podstoupit chemoterapii. Moje prognóza vůbec nebyla dobrá,“ říká pacient. Před čtyřmi lety panu Karlovi přece jen svitla naděje.

Byl zařazen do výzkumu nové léčby zvané imunoterapie. „Zjednodušeně řečeno – léčba funguje na bázi »vypnutí« kontrolního mechanismu, který drží imunitu pacienta na uzdě. »Rozjetá« imunita dokáže zabojovat proti zhoubnému bujení a onemocnění zastavit,“ vysvětluje profesor Jiří Vorlíček, předseda České onkologické společnosti, a dodává: „Tato léčba není vhodná pro každého. Nyní se tak léčí 120 pacientů s metastazujícím zhoubným melanomem, na který ročně zemře 450 lidí.“

Metodu podstupují pacienti, u kterých selhala předchozí léčba. Nesmí ale trpět např. roztroušenou sklerózou, Crohnovou chorobou nebo revmatoidní artritidou. „Od této léčby si do budoucna hodně slibujeme. Časem bychom ji mohli nasazovat pacientům nejen s maligním melanomem, ale i s rakovinou plic, prostaty a ledvin,“ uzavírá profesor Vorlíček.

Maligní melanom patří mezi nejzhoubnější druhy rakoviny. Na rozdíl od jiných kožních nádorů začíná brzo metastazovat do jiných orgánů. Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé se světlou kůží a lidé rusovlasí. Do rizikové skupiny patří také osoby, které mají velký počet mateřských znamének. Případů této rakoviny kůže stále přibývá.

abvydavatelstvi ( 29. dubna 2015 09:14 )

Psala jsem to několikrát už dřív že u rakoviny je třeba co nejdřív posílit imunitu aby bylo tělo odolné s nemocí bojovat ..... žádná chemie.. žádné maso... najít si takové potraviny a byliny které rychle imunitu posílí... také pomáhá čerstvé kozí mléko... me osobně pomohlo hodně...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud