Řecká vláda je na mizině: Peníze »krade« nemocnicím, školám i obcím

Řecký premiér Alexis Tsipras
Autor: ČTK, ljš - 
22. 4. 2015
05:03

Aby zaplácla jednu díru, udělá jinde jinou! Řecká vláda, která se potýká s rostoucím nedostatkem peněz, zabírá veškeré volné peníze, které tamní instituce mají, mimo jiné i nemocnicím a školám. Podle řeckých médií se ale proti převodům finančních prostředků do centrální banky zdvihl mohutný odpor, zejména v krajích a obcích, jejichž činnost je tak ochromena. Starostové na dnešním mimořádném zasedání vládu varovali, že se nedobrovolnému záboru peněz hodlají bránit u soudu.

Vláda chce svým pondělním nařízením získat až 2,5 miliardy eur (68,6 miliardy Kč), jimiž chce na konci tohoto měsíce pokrýt povinné výdaje v podobě důchodů, mezd státních zaměstnanců a sociálních dávek. Celkem jde o 1,9 miliardy eur.

V krajské a městské správě vyvolalo nové opatření pozdvižení. Zejména starostové, kteří nejsou vázáni stranickou disciplínou k vládní ostře levicové formaci Syriza, si neberou servítky a hovoří o návratu o léta zpět a o ničení autonomie regionů a měst.

Podle listu Kathimerini si tak vláda prodlužuje po finanční stránce život nejméně do 11. května, kdy má opět zasedat euroskupina, tedy ministři financí zemí platících eurem. V té době už by mělo – alespoň podle očekávání Atén – padnout konečné rozhodnutí o uvolnění zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) ze záchranného programu pro Řecko. Původně mělo být rozhodnuto do 24. dubna.

Blokace finančních prostředků ze státní správy a institucí měla být původně dvoutýdenní z úrokem 2,5 procenta. Náměstek ministra financí Dimitris Mardas ale dnes upozornil, že bude trvat dva měsíce.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes ve Vídni na Řecko znovu naléhal, aby zvýšilo úsilí o dohodu s eurozónou, protože zatím prý v této záležitosti příliš nepokročilo.

Eurozóna koncem března souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením programu, výplatu peněz ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Silně zadlužená země přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti. Správa se tak ocitá zcela bez prostředků a nemůže pokračovat prakticky v žádné započaté činnosti.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Doporučujeme
antiall ( 22. dubna 2015 12:16 )

 Řecko si krade peníze? Co děláme my? před každým rozpočtem to samé, jednomu resortu uberou jinému přidají, nejsme o moc lepší. Dotace už se nám bojí dávat, protože rozkradem uplně všechno, .Ani neumíme zažádat bez chyb. Úředník jak nemá bokem tak to prostě sabotuje. .

vvogh.t ( 22. dubna 2015 11:56 )

tady se zas sešla parta vymr.daných důchodců, už abyste šli do kremace, lehkoživky zas.raté

petrkramnypresident ( 22. dubna 2015 10:59 )

Takže jinými slovy: Sice jsme se měli za komunismu lépe, ale byla to tikající bomba a nutně jsme se v roce 1989 museli vrátit do ho_ven

alenam ( 22. dubna 2015 10:44 )

EU a její dotace, to je debilní umělej paskvil, co nepatří do žádný doby a nemá se skutečným kapitalizmem nic společného.

japome. ( 22. dubna 2015 10:17 )

uuuuááááááá áááááááuuuuuuuuuuu

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa