Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Rusko zakázalo film Dítě číslo 44: V Praze kvůli němu zavřeli metro

Autor: ČTK, ljš - 
15. dubna 2015
18:31

Cenzura zasáhla! Ruské ministerstvo kultury označilo za nepřijatelné šíření amerického filmu Dítě číslo 44 v ruské distribuční síti, protože prý zkresluje historická fakta. Film, který se natáčel i v České republice, je podle ministerských úředníků nepřípustné promítat v Rusku v době oslav 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem.

Snímek Dítě číslo 44 (Child 44) švédského režiséra Daniela Espinosy s Tomem Hardym v hlavní roli líčí příběh sovětského válečného hrdiny Lva Děmidova, který se po válce dá do služeb sovětské tajné policie. Když se na seznamu politických delikventů ocitne jeho manželka, je degradován a poslán do vyhnanství. Tam pak na vlastní pěst pátrá po sériovém vrahovi, zatímco Děmidovovi bývalí kolegové stíhají jeho samého.

V úterý byl v Moskvě americký film promítán pro novináře a ministerské úředníky, jimž se americký thriller nelíbil. „Po promítání ministerstvo obdrželo řadu připomínek a stížností na zkreslování historických faktů a svévolnou interpretaci událostí před druhou světovou válkou, během ní a po ní. Zkresleny jsou i typy a charaktery sovětských občanů té doby,“ praví se v prohlášení ministerstva.

Ruská distribuční společnost Central Partnership nakonec  žádost o povolení sama stáhla a oznámila, že ze svých prostředků uhradí veškeré ztráty. „Jsme rádi, že naše stanovisko se shoduje s míněním ministerstva. Považujeme za důležité, aby stát zesílil kontrolu distribuce filmů se společensky významným dopadem,“ uvedl distributor.

Americký film se předloni natáčel na několika místech České republiky, například u Máchova jezera v Doksech nebo v bývalém vojenském prostoru Ralsko. V srpnu 2013 filmaři kvůli natáčení uzavřeli stanici pražského metra Anděl, která svou výzdobou připomíná prostředí moskevské podzemní dráhy. Pro světovou distribuci bude film uvolněn tento pátek, v Česku se snímek objeví v květnu.

xxyy ( 15. dubna 2015 21:25 )

Kdyby to byla sračka, vy blbouni níže, nebude kvůli ní Putin riskovat ve vlastní zemi další protiruské nálady vyvolané cenzurou a totalitním chováním. Tenhle film tnul zatraceně do živýho.

karmina ( 15. dubna 2015 20:49 )

Šmarja a on si někdo myslí, že v USA nejsou zakázané filmy? A co třeba dobře hodnocený dokument Zeitgeist - the movie? U nás to seženete na netu, ale v USA těžko, tam by se s ním nechlubili. Doporučuju, řeší se tam náboženství, USA, ekonomika a vliv masmédií. K zamyšlení.

dumik ( 15. dubna 2015 19:03 )

ale jo, existovali, však u nás taky existovali.. a nebylo jich málo, v USA jich je snad nejvíc, ta jejich násilná společnost se na lidech samozřejmě podepíše (zbraně, střelba, vojáci vraždící v zahraničí), ale existencer vraždícího psychopata, který nebyl dříve odhalen jen proto, že ti jeho známí, kteří měli podezření jednoduše neuměli přijmout myšlenku, že jejich soused je stvůra a nemá to nic společného s Ruskem ? SSSR, jejich vládou a jejich politikou. Jen připomínám, že je to USA a ne Rusko, které má nejvíce justičních omylů a nejvíce popravených a v cele smrti sedících nevinných.

dumik ( 15. dubna 2015 18:59 )

nedivím se jim, zatím jsem neviděl americký film s kladným ruským hrdinou, leda že je odpůrce ruské vlády

japos22 ( 15. dubna 2015 18:46 )

Americký hollywoodský film

Zobrazit celou diskusi