Barbarství islamistů: S buldozery a trhavinou vyrazili na starověké město

Autor: ČTK - 
12. dubna 2015
10:21

Radikálové z organizace Islámský stát (IS) zveřejnili na internetu video, které údajně ukazuje rozsah destrukce starověkého města Nimrúd v Iráku. O jeho ničení před měsícem informovaly irácké úřady. Podle zveřejněných záběrů islamisté používají na vzácné památky buldozery a výbušniny.

Pečlivě sestříhané video doprovázené arabskou hudbou a komentářem ukazuje těžké stroje najíždějící do mohutných kamenných reliéfů, které jsou poté zničeny. Na dalších záběrech je vidět rozsáhlá exploze.

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) označila začátkem března ničení památek v této vzácné lokalitě za válečný zločin.

Nimrúd, ležící na řece Tigris jižně od severoiráckého Mosulu, se stal sídlem asyrského krále Salmanassara I. ve 13. století před naším letopočtem. Hlavní město říše z něj učinil v 9. století před naším letopočtem král Aššurnasirpal II., za jehož vlády tam vyrostly chrámy a žilo až 100 000 lidí. I když se později stala hlavními městy říše jiná města, Nimrúd, nesoucí jméno biblického Nimroda, si svůj velký význam ponechal až do zániku Asýrie v 7. století před naším letopočtem.

K nejznámějším objektům v Nimrúdu patřily okřídlené obří sochy mytologických démonů lamassu majících podobu lvů nebo býků s lidskou hlavou, vousy a rohy. Většinou chránily vchody do paláců a byly umísťovány u bran. Mnohatunové sochy lamassu lze spatřit v Britském nebo Metropolitním muzeu, řada z nich se však dosud nacházela v Nimrúdu.

Podobným způsobem IS postupuje i v dalších místech historického významu na území Iráku a Sýrie, která ovládá. Zničení tak postihlo například severoiráckou městskou pevnost Hatra či památky v syrském Idlibu.

tomik007 ( 12. dubna 2015 18:19 )

 Jediny video na kterym musulmani pracuji

tomik007 ( 12. dubna 2015 17:45 )

 Co to je prti tomu jak stat zametl s tou POCHVAROVOU ???

kapsa72 ( 12. dubna 2015 17:08 )

tihle zmetci dokazi nejen zabit cloveka...dokazi zabit i stopy po nem a svedectvi z davnych let..Zabijeji i vlastni historii.. CERNE NESTOVICE NA NE!!!!!!!

pepen ( 12. dubna 2015 15:49 )

Tady je důkaz že je to totálně negramotný a zfanatizovaný národ!!!!Chce to jedno jediné-hodit tam bombu a bude klid!!!!Vymazat ze světa!!!!

makmark ( 12. dubna 2015 13:43 )

neumí, blb neumí, jen žvaní, klídek, tihle kreténi nemají ani moc přátel

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud