Po silnicích první třídy možná pojedeme rychleji: Až 110 km/h od příštího roku

Po silnicích první třídy pojedeme rychleji.
Autor: ČTK - 
7. 4. 2015
18:10

Sněmovna propustila do třetího čtení novelu, která umožní mimo jiné zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na vybraných silnicích 1. třídy z 90 na 110 kilometrů v hodině. Předloha by rovněž měla pomoci zlepšit ochranu silnic a usnadnit obcím nakládání s odtaženými vozidly, ke kterým se majitelé nehlásí. Nad předlohou i vznesenými pozměňovacími návrhy se ještě jednou sejde hospodářský výbor. Výbor ji už dříve doporučil schválit s drobnými úpravami. 

Novela také ze zákona vypouští možnost zavést elektronické dálniční známky místo dosavadních papírových, které se tak budou moci používat i po 1. lednu příštího roku. Vláda uvádí mimo jiné, že to ušetří peníze za zavedení elektronického systému.

Návrh takzvaného vymezení kategorií a tříd dálnic a silnic počítá se zrušením kategorie rychlostní silnice, které laická veřejnost zaměňuje za dálnice a které se nově stanou dálnicemi druhé třídy. Už nyní je na nich maximální povolená rychlost 130 km/h, takže reálný dopad pro řidiče to mít nebude.

Pro motoristy je tak důležitější rozdělení silnic první třídy na dvě kategorie. V úsecích, které jsou směrově oddělené, navrhuje ministerstvo dopravy povolenou rychlost zvýšit o 20 kilometrů v hodině na 110 kilometrů za hodinu. U silnic, kde mezi směrovými pruhy svodidla nebo jiný zádržný systém není, bude ponechána maximální rychlost 90 kilometrů v hodině.

Poslanec ODS Ivan Adamec navrhuje tuto novinku upravit tak, aby bylo možné zvýšit rychlost o 20 km/h i na dálnicích. To by umožnilo jezdit po některých úsecích dálnic rychlostí až 150 km/h.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

mikimi ( 7. dubna 2015 21:12 )

V našem okolí neznám žádná silnici 1. třídy, která by byla směrově oddělená, takže u nás se vlastně nikde nic nemění. Zajímalo by mě, kolika úseků v rámci ČR se to týká. Řeči o mrtvolách mi v takovým případě přijdou trochu mimo. Kdo má rozum, bude dál jezdit normálně, kdo je prase, tak na to změnu taky nepotřebuje.

momoko ( 7. dubna 2015 20:11 )

po těch dírách to bude fakt dobrá vyjížďka

tymitaky ( 7. dubna 2015 19:05 )

Vypadá to hezky, ale lepší by byla možnost jezdit klidně na ostatních komunikacích a nemuset kličkovat po té naši hopsastraße.

honza54.. ( 7. dubna 2015 18:26 )

jezdím jak mi stav vozovky a jiné okolnosti dovolí. kdyby tak jezdil každý ubylo by mrtvých

Zobrazit celou diskusi
Další videa