Autobazary přetáčí tachometry u ojetin! Najeté kilometry neseděly u dvou třetin vozů

ilustrační foto) Podle Asociace prodejců použitých automobilů je v Česku asi 850 autobazarů a není možné je plošně odsuzovat
Autor: ČTK, zrk - 
30. března 2015
17:11

Skandální odhalení! Kontrola České obchodní inspekce zjistila, že dvě třetiny autobazarů přetáčejí tachometry a i jinak porušují předpisy. Ministr Mládek chce, aby se podobné podvody zařadily mezi trestné činy.

Z 84 prodejců, které ČOI kontrolovala na konci loňského roku, jich 53 porušilo obecně závazné právní předpisy. Nejhorší výsledky kontroloři zjistili v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, kde předpisy porušilo 12 ze 13 prodejců. Vzhledem k počtu kontrolních zjištění a jejich závažnosti bude ČOI v kontrolách pokračovat i letos.

Podle Asociace prodejců použitých automobilů je v Česku asi 850 autobazarů a není možné je plošně odsuzovat. Ze strany ČOI a ministerstva průmyslu dochází pouze k verbálním deklaracím, ale fakticky se v legislativě neděje vůbec nic,“ uvedl předseda asociace Petr Přikryl. Podotkl, že stát přenáší veškerou odpovědnost na prodejce, ale nedává jim stejné kontrolní možnosti. Autobazary tak například na rozdíl od ČOI nemohou žádat o výpis servisní historie vozidla přímo výrobce nebo importéra, případně využít originál servisní databáze jednotlivých značek. Nemají ani přístup k informacím v registru vozidel.

Před zahájením kontrol inspektoři spolu se soudními znalci vytipovali v autobazarech i na webových stránkách vozy, u kterých informace budily podezření. Ojetin vytipovali 47, z nichž ke 23 vypracovali znalecké posudky. Nižší počet najetých kilometrů objevili u 12 z nich, deset vozidel bylo bouraných, ačkoli byla nabízena jako nehavarovaná.

Například u vozu Škoda Octavia Combi tachometr ukazoval 138 200 najetých kilometrů, podle znalců byl přitom stav 335 400 až 347 865 kilometrů, tedy více než dvojnásobek.

Podle ředitele ČOI Mojmíra Bezecného jsou zjištění inspektorů závažná. Upozorňuji, že s podobnými praktikami se mohou spotřebitelé při koupi ojetého vozu setkat, a pokud nebudou vyžadovat úplné informace předem nebo si jejich pravdivost všemi dostupnými prostředky neověří, mohou koupit mnohem opotřebovanější vůz, než na základě údajů poskytnutých prodávajícím očekávali,“ uvedl Bezecný.

Za méně závažné nedostatky inspekce uložila pět pokut za celkem 21 000 korun. V ostatních případech budou pokuty, případně další opatření, uloženy v rámci dalšího řízení.

Jména konkrétních prodejců inspektoři nezveřejnili. Velké autobazary ale chtějí podle svých prohlášení při boji proti stáčení tachometrů a dalším podvodům spolupracovat. Celý trh ojetých automobilů je tímto podvodem zcela zdeformovaný, protože stav počítadla ujeté vzdálenosti se stal zcela nedůvěryhodnou veličinou. Problém vidíme i v práci STK, které sice stav tachometru zapisují, ale jeho pravdivost vůbec neprověřují, čímž zmanipulované údaje de facto legalizují,“ uvedla ředitelka sítě autobazarů AAA Auto Karolína Topolová.

Další velký prodejce Auto ESA chtěl na svých stránkách zveřejňovat čísla VIN vozidel, která byla odmítnuta k výkupu kvůli stočenému tachometru. Úřad na ochranu osobních údajů to ale nepovolil.

Kontroly prodeje ojetých motorových vozidel od 2. října do 31. prosince 2014:

Inspektorát Počet kontrol Kontroly se zjištěním Zjištěná porušení v procentech

Praha a Středočeský 6 2 33,3

Jihočeský a Vysočina 2 1 50

Plzeňský a Karlovarský 4 3 75

Ústecký a Liberecký 13 4 30,8

Královéhradecký a Pardubický 12 9 75

Jihomoravský a Zlínský 34 22 64,7

Moravskoslezský a Olomoucký 13 12 92,3

CELKEM 84 53 63,1

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

rudinek42 ( 13. dubna 2016 08:21 )

přesně tak, oni je tam nalákají třeba na auto které tam po sléze nenaleznou!

rafael56 ( 2. září 2015 20:59 )

Ještě že vznikla SOVA, stát s tím asi nikdy nic neudělá. Nemyslím si ale že by všechny bazary přetáčeli. Hlavně ty největší jako AAA si na to musí dávat pozor kvůli image...

pandrholc ( 15. července 2015 20:02 )

Esa jen mažou med kolem huby a prodávají bouračky. Všechno tam trvá dlouho.

kunton20 ( 19. června 2015 08:03 )

Stáčení je fakt hnus velebnosti!!! Bohužel to prochází.. ale nemyslím si že by to dělali všude. Když jsem kupoval v Ačkach Octavku před rokem, prošel jsem dost aut a kilometry my vždycky seděli ke stavu auta...

aldebar ( 2. června 2015 12:17 )

Dělají to určitě u Trotiny, ESA a další..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud