Lékař, který byl první na místě masakru: Co mu Hepnarová řekla?

Autor: jad, zrk - 
21. 3. 2015
06:37

Byl jako první lékař na místě tragédie, ošetřoval zraněné a podepisoval úmrtní listy obětí. Otec šéfa pražské záchranky Zdeněk Schwarz krátce po masakru v roce 1973, při kterém zahynulo 8 lidí, mluvil s vražedkyní Olgou Hepnarovou.

Seděl tehdy právě v ředitelně záchranky, když přišla zpráva o tom, co se stalo. Běžel, bylo to za rohem. Za ním vyjelo do akce šest sanitek a ředitel záchranky ve služebním voze. On byl ale na místě jako první.

Už z dálky viděl na chodníku náklaďák a kolem něj leželi lidé. „Ti mrtví byli namačkaní u zdi domu, jak je auto tlačilo před sebou. Slyšel jsem sténání, nářek a pláč zraněných,“ popisoval Zdeněk Schwarz. S dalšími dvěma doktory ošetřil zraněné. Většinou prý měli polámané ruce, nohy a zhmožděné hrudníky.

Celý zásah trval 7 minut. „Já šel pak na nedalekou služebnu policie. Potřeboval jsem údaje o obětech, abych mohl vyplnit úmrtní listy. Hepnarová seděla u stolu u dozorčího a kouřila cigaretu. Ptal jsem se, proč to udělala. Řekla jen: ‚Nenávidím lidi,‘ “ dodal lékař ve výslužbě. Vražedkyni pak vyšetřil, neměla ani škrábnutí.

„Většinou se stávalo, že když jsme někde zasahovali, lidé zvědavě postávali kolem. Tenkrát ale ne. Pohled na ten masakr byl tak děsivý, že kolemjdoucí si zakrývali oči a s křikem utíkali pryč,“ vzpomíná Schwarz.

Zločin se odehrál 10. července 1973 ve 13:45 hodin v Praze 7. Olga Hepnarová za volantem Pragy RND vjela na tramvajovou zastávku, kde stáli lidi. Osm jich zabila, 6 zranila těžce a 6 lehce. Vražedkyně dostala provaz a popravili ji 12. března 1975. Byla poslední popravenou v Československu.

Video Zasahující lékař u osminásobné vraždy Olgy Hepnarové - Jan Doležal, Martin Pekárek
1080p 720p 480p 360p 240p

VÝZVA ČTENÁŘŮM: Jste pamětníky kauzy Hepnarová, máte nějaké fotografie či další informace, které by se týkaly případu? Znali jste rodinu vražedkyně, její oběti či pozůstalé? Pokud ano, pište na tip@blesk.cz nebo volejte na telefon 724 249 000.

Doporučujeme
tomik007 ( 21. března 2015 23:45 )

Pokud by se toto stalo dnes, tak by obhajkyne zcela urcite argumentovala tim ze lide meli sporadane odejit, protoze Pragovka jela pomalu a tudiz meli vsichni dost casu k opusteni mista. Tedy alespon pokud by vrazedkyne mela nejakeho take dedecka hodne vysokeho papalase KSC nebo ODS...

babana ( 21. března 2015 18:51 )

http://cs.wikipedia.org/wiki/Trest_smrti_v_%C4%8Ceskoslovensku Externí odkazy - tam je seznam.

kverul ( 21. března 2015 18:27 )

Příliš demokracie škodí, to říkali už ve starém Řecku. Těmhle lidem je psychlogická péče zbytečná a dnešní doba z nich dělá díky médiím hvězdy. Na co držíme někde v ústavech lidi, comají v sobě jen nenávist a chtějí jen škodit? Vždyť všichni psychiatři říkají o těhle magorech, že i po léčbě se jim může něco vyvolat a můžou zabíjet znovu. Spousta mladých rodin nemá peníze, byť by něco z jejich dětí mohlo být, dostanou almužnu měsíčně a stát vyhazuje miliardy na tenhle ksindl. Jak říká Miloš Zeman, doživotní nucené práce ve prospěch státu. To by byl účinný všelék

hofihofi ( 21. března 2015 18:22 )

Co tady delate priblble dusno s priblblyma uvahama o nejakych detech, Olina byl cvok a dorazil ji rozchod s klukem, ktery od cvoka utekl, kdo jsme ji znali, vsichni rikali, ze ji nepatri volant do ruky, uz ta jeji snaha ridit v te dobe tezkw nakladaky.

kverul ( 21. března 2015 18:19 )

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa