Armády pěti zemí v Česku: V Boleticích bude velké vojenské mezinárodní cvičení

Ilustrační foto
Autor: ČTK - 
20. 3. 2015
12:27

Armády USA, Maďarska, Litvy, Slovenska a Česka. Více než čtyři stovky vojáků. Tak bude vypadat velké mezinárodní cvičení v újezdu v Boleticích na Českokrumlovsku. Taktické přípravy s názvem Tobruq Legacy 2015 se zúčastní jednotky pozemní a protivzdušné obrany.

Poprvé se na území České republiky v jeden den uskuteční společné střelby z protiletadlových kompletů krátkého dosahu z výzbroje čtyř armád. Cvičení bude řídit strakonický protiletadlový pluk a je na plánu od 22. června do 3. července., řekla dnes ČTK jeho mluvčí Jana Samcová.

„Jedním z hlavních cílů je sladit činnost jednotek pozemní protivzdušné obrany v rámci mnohonárodnostního úkolového uskupení a zvýšit úroveň interoperability mezi koaličními jednotkami při vedení společné pozemní a protivzdušné operace,“ uvedl velitel 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic Vladimír Barca.

Vojáci budou cvičit s několika typy palebných prostředků, které k navádění raket na cíl využívají různé principy. Kombinace takových systémů výrazně snižuje možnosti protivníka, aby na ně dokázal účinně reagovat. Česká armáda při tom bude využívat protiletadlové raketové komplety RBS-70. Stejný systém, ale staršího provedení, budou mít k dispozici i Litevci. Slovenští a maďarští vojáci budou používat komplety na principu optoelektronického samonavádění. Zástupci USA budou zabezpečovat přenos dat ze střediska řízení a uvědomování ve Staré Boleslavi do hlavního místa velení cvičících jednotek v Boleticích.

Vrcholem taktické přípravy pak bude střelba z protiletadlových systémů. „Jedinečnost spočívá i v tom, že bude využita celá škála cílů, které jsou schopny imitovat široké spektrum soudobých prostředků vzdušného napadení včetně například aktuálních dronů,“ uvedl Jaroslav Repko z oddělení logistiky strakonického útvaru.

Doporučujeme
lesni.vila.semacek ( 20. března 2015 13:14 )

hulil bych tvý péro, ale máš trosku

lesni.vila.semacek ( 20. března 2015 13:14 )

Všechno, ty vyjebaný dvojvemeno

kobyla1 ( 20. března 2015 13:12 )

KUWA co to hulíš za matroš?

kobyla1 ( 20. března 2015 13:12 )

Co má s tímhle společného Zeman ty vemeno?

jezibababa ( 20. března 2015 12:59 )

Chtěla jsem napsat totéž

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa