Hájil muže, co vypátral bin Ládina: Zastřelili ho radikálové!

Autor: ČTK - 
17. března 2015
21:50

Pákistánský advokát, který před soudem hájil lékaře, jenž pomáhal americké zpravodajské službě vystopovat teroristu Usámu bin Ládina, byl dnes zastřelen. K odpovědnosti za smrt tohoto muže, který čelil výhrůžkám smrtí, se podle agentury Reuters přihlásily dvě extremistické skupiny. 

Samiulláh Afridi zastupoval lékaře Šakíla Afridiho, který byl v roce 2012 odsouzen na 33 let vězení za podvod, když pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA) vedl falešný očkovací program, díky kterému se zřejmě Američané dostali k bin Ládinovi. Podle Reuters byl rozsudek později zrušen a Afridi nyní čeká ve vězení na nový proces. 

Ozbrojenci Samiulláha Afridiho zastřelili, když se dnes vracel domů v Péšávaru na severozápadě Pákistánu. Zemřel na místě, uvedla policie. Podle místních médií se nedávno vrátil ze zahraničí, kam se vydal kvůli obavám o vlastní bezpečnost.

 

K odpovědnosti za advokátovu smrt se přihlásila sunnitská extremistická skupina Džundalláh, která vznikla odštěpením od pákistánského hnutí Tálibán. „Zabili jsme ho, protože hájil Šakíla, našeho nepřítele,“ uvedl zástupce skupiny. 

To, že má Samiulláha Afridiho na svědomí, tvrdí i jedna z frakcí pákistánského hnutí Tálibán. „Doktor Šakíl Afridi špehoval našeho váženého a nejvyššího vůdce Usámu bin Ládina,“ řekl její představitel, podle kterého byl advokát Afridi symbolem tohoto případu. „Rozhodli jsme se zlikvidovat jeho, když se nemůžeme dostat k doktoru Šakílovi,“ prohlásil také. 

Samiulláh Afridi přestal lékaře Afridiho zastupovat loni kvůli výhrůžkám od různých skupin. „V ohrožení je nejen můj život, ale i moje rodina, rozhodl jsem se proto vzdát se tohoto případu,“ vysvětlil agentuře Reuters. 

Původní rozsudek nad lékařem Šakílem Afridim poškodil vztahy mezi Pákistánem a Spojenými státy, připomněla agentura Reuters. 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud