Když nebudou smrtící injekce, dostanou kulku: V Utahu schválili popravu zastřelením!

Autor: ČTK - 
11. 3. 2015
08:37

Zákonodárci amerického státu Utah schválili v úterý normu opravňující věznice, aby po letech opět sáhly k použití střelných zbraní při popravách v případě, že se jim nebude dostávat smrtících injekcí. Pokud návrh zákona podepíše guvernér, stane se Utah jediným státem USA, který umožní ukončit život odsouzence zásahem popravčí čety.

Poté, co v únoru schválila návrh normy předložené republikány Sněmovna reprezentantů, učinil totéž jasným poměrem hlasů i utažský Senát. Návrh stanovuje, že pokud se úřadům nepodaří obstarat si zákonným způsobem náplň do injekcí 30 dní před datem stanoveným pro popravu, provede ji popravčí četa.

Některé americké státy mají v poslední době problém se sháněním látek do smrtících injekcí, neboť některé farmaceutické firmy – zvláště z Evropy – odmítají poskytovat své produkty k těmto účelům.

Řada věznic proto zkouší nové kombinace farmak, což bylo v některých případech kritizováno kvůli údajnému utrpení odsouzenců a soudy proto odkládaly popravy.

Utah používal popravčí čety do doby, než v roce 2004 schválil provádění poprav injekcemi. Aby se návrh stal zákonem, musí jej podepsat republikánský guvernér státu Gary Herbert. Ten v prohlášení po hlasování uvedl, že dosud není rozhodnut, zda tak učiní.

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud